Mladí Rómovia na východe Slovenska sa učili, ako začať podnikať

NETKY.SK • 14 November 2016, 16:09 • 2 min
Mladí Rómovia na východe Slovenska sa učili, ako začať podnikať

HERĽANY – Dať šancu mladým Rómom zo znevýhodneného prostredia rozbehnúť vlastné podnikanie má projekt Buduj svoju budúcnosť. Od jesene minulého roka ho realizuje Združenie pre lepší život so sídlom v Rankovciach (okres Košice-okolie). Dve desiatky mladých ľudí z Keceroviec, Rankoviec, Vtáčkoviec i Rožňavy v ňom rozvíjalo svoje podnikateľské kompetencie.

slovakia

left justify in out

"Začali sme takými mäkkými zručnosťami, ako sú komunikácia, tímová práca, kreativita a podobne. To sme potom prepájali na reálne veci, ktorým sa venujú či už študenti obchodných akadémií, alebo naozaj aj tvrdí biznismeni. To znamená, že sme skončili písaním podnikateľských plánov, komunikačných stratégií, hľadali sme finančné zdroje cez rôzne startupy či nadácie," priblížil dnes pre TASR projektový tréner Slavomír Gál.

 

Téme sociálneho podnikania sa Združenie pre lepší život venuje od roku 2014. V Kecerovciach realizuje projekt "ECOstorey", ktorý zahŕňa výrobu brikiet z odpadových materiálov, stavbu vykurovacích telies či zriadenie komunitnej bylinkovej záhrady. Druhý nosný projekt v spolupráci s elokovaným pracoviskom košickej Strednej odbornej školy (SOŠ) technickej v rovnakej obci je Romani Suv - Rómska ihla. Ide o skúšobnú zákazkovú krajčírsku dielňu, kde sa študentky venujú výrobe tradičných rómskych krojov a spoločenských šiat s rómskymi motívmi. Dielňa má vytvárať reálne profesionálne prostredie. "Myslím si, že už sme vo fáze, keď vieme, že to má budúcnosť, vieme s tým pracovať. Ostáva perspektíva, čo s tým ďalej – či dať tomu nejakú právnu formu, napríklad v podobe obecnej firmy," uviedla koordinátorka projektu Katarína Šiňanská na dnešnom workshope v Herľanoch. Súčasťou programu bola aj exkurzia v Kecerovciach.

 

K účastníčkam projektu Buduj svoju budúcnosť patrí Romana Balogová z Vtáčkoviec, absolventka SOŠ s odborom kaderníčka. Jej snom je zriadiť si v budúcnosti vlastný "dom krásy", ktorý by ženám poskytoval nielen kadernícke služby, ale kompletnú starostlivosť vrátane vizáže či úpravy nechtov. "Myslím si, že po tomto projekte, keď začnem podnikať, viem presne, čo by som mala a čo nemala," zhodnotila na dnešnej prezentácii výsledkov projektu.

 

SOŠ technická na Kukučínovej ulici v Košiciach má celkovo desať elokovaných pracovísk v obciach košického regiónu, ktoré poskytujú nižšie odborné vzdelanie prevažne rómskej mládeži. Podľa riaditeľa školy Jána Pitucha však vzdelanie nestačí a štát by mal takýmto absolventom pomôcť posunúť sa do pracovného prostredia a finančne podporiť vznik podobných podnikov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies