Dievčaťu transplantovali ruky, tie následne zmenili farbu

NETKY.SK • 8 Marec 2020, 08:37 • 2 min
Dievčaťu transplantovali ruky, tie následne zmenili farbu

BRATISLAVA - Indka Šreja Siddanagowderová podstúpila pred troma rokmi úspešnú transplantáciu rúk. Darcom bol 20-ročný muž. Išlo o prvú takúto transplantáciu zahŕňajúcu dve pohlavia v Ázii. Dnes je jej písmo už takmer zhodné s pôvodným, čo však lekárov skutočne prekvapilo, je zmena farby jej nových rúk, ktoré sa prispôsobili zvyšku tela.

slovakia

left justify in out

“Neviem, ako k zmene došlo. Ale teraz mám pocit, akoby to boli moje vlastné ruky. Farba kože bola po transplantácii veľmi tmavá, nie že by ma to niekedy trápilo, ale teraz je zhodná s mojím odtieňom," uviedla 21-ročná dievčina. Odborníci momentálne skúmajú, či za túto zmenu môžu byť zodpovedné ženské hormóny. Zmenu zaznamenali aj pri tvare prstov.

 


Na celom svete bolo doteraz vykonaných menej než 200 transplantácií rúk. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy týkajúce sa zmeny farby kože alebo tvaru ruky. Podľa lekárov by toto mohol byť vôbec prvý takýto prípad.

Šreja prišla o ruky v roku 2016 pri nehode autobusu. Transplantáciu podstúpila v nemocnici v meste Kóčin v indickom štáte Kérala v auguste 2017. Trvala vyše 13 hodín a podieľal sa na nej tím 20 chirurgov.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies