Minulý rok bolo zavraždených 65 pracovníkov v médiach

NETKY.SK • 12 Marec 2021, 13:35 • 2 min
Minulý rok bolo zavraždených 65 pracovníkov v médiach

Informuje o tom Medzinárodná federácia novinárov (IFJ). Od roku 1990, keď začala IFJ evidovať úmrtia, zabili vo svete 2 680 novinárov.

slovakia

left justify in out

Ide o nárast o 17 obetí,ako v roku 2019, pričom sa tento počet blíži k úrovni z 90. rokov minulého storočia. Federácia  vo svojej výročnej správe o zabitiach novinárov, uviedla, že sa vlani odohrali v 16 krajinách. O život prišli počas cielených útokov, bombových útokov a pri incidentoch krížovej paľby.

„Neľútostná vláda zločineckých barónov v Mexiku, násilie extrémistov v Pakistane, Afganistane a Somálsku, ako aj intolerancia zástupcov tvrdej línie v Indii a na Filipínach prispeli k pokračujúcemu krviprelievaniu v médiách,“ vyjadril sa v tejto súvislosti generálny tajomník IFJ Anthony Bellanger.

 

img

Po štvrtý raz za ostatných päť rokov je na vrchole rebríčka s najviac zabitými novinármi Mexiko, kde evidujú 14 mŕtvych. Nasleduje Afganistan s desiatimi zabitými novinármi, Pakistan s deviatimi, India s ôsmimi, Sýria a Filipíny majú po štyroch mŕtvych a Nigéria a Jemen po troch. Zabitia mediálnych pracovníkov evidujú aj v Iraku, Somálsku, Bangladéši, Kamerune, Hondurase, Paraguaji, Rusku a Švédsku. 

Podľa dát IFJ je tiež k marcu 2021 na svete prinajmenšom 229 novinárov pre svoju prácu vo väzení. „Najväčší väzniteľ novinárov na svete“ je podľa federácie Turecko s najmenej 67 pracovníkmi médií za mrežami. Druhá je Čína s 23 novinármi, Egypt s 20, Eritrea so 16 a Saudská Arábia so 14 uväznenými novinármi.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies