Ministri turizmu EÚ rokovali o koordinovanom postupe v čase koronakrízy

NETKY.SK • 21 Máj 2020, 06:33 • 2 min
Ministri turizmu EÚ rokovali o koordinovanom postupe v čase koronakrízy

ZÁHREB - Jednotný prístup čo sa týka naštartovania turizmu v rámci krajín Európskej únie sa zdá byť nateraz nepravdepodobný.

slovakia

left justify in out

Členské štáty EÚ viac inklinujú k bilaterálnym dohodám v závislosti od epidemiologickej situácie v danej krajine. Povedal to chorvátsky minister pre cestovný ruch Gari Capelli po stredajšej videkonferencii s rezortnými kolegami z krajín EÚ. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Venovali sa koordinovanému postupu

Capelli dodal, že niektoré štáty EÚ sú viac pripravené na príchod turistov, zatiaľ čo iné budú požadovať prísne opatrenia, ako napríklad testovanie na prítomnosť koronavírusu pri vstupe aj odchode z krajiny.

 

Ministri sa na virtuálnej konferencii venovali koordinovanému postupu pri implementácii balíka Európskej komisie (EK) s odporúčaniami pre oblasti turizmu a dopravy, uvádza sa na webovej stránke chorvátskeho predsedníctva Rady EÚ.

 

 

Chorvátsko zorganizovalo druhú videokonferenciu ministrov turizmu s cieľom výmeny pozícií ohľadom balíka EK. Tento balík má členským štátom pomôcť s postupným rušením zákazu cestovania a opätovným spustením turizmu po niekoľkomesačnej prestávke, ktorú zapríčinila pandémia koronavírusu.

 

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas uviedol, že očakáva, že štáty EÚ sa v nasledujúcich týždňoch dohodnú na pravidlách letných dovoleniek v čase koronakrízy. Maas, ktorého citoval denník Die Welt, však v stredu zdôraznil: "Isté je, že nechceme nijaké súperenie o turistov." Cieľom je podľa možností spoločný a transparentný postup, dodal.

 

Všeobecné cestovné varovanie

Maas po pondelňajšej videokonferencii s rezortnými kolegami z desiatich krajín významných z hľadiska turistického ruchu povedal, že Nemecko zrejme v polovici júna zruší odporúčanie pre svojich občanov, ktoré ich aktuálne varuje pred akýmkoľvek cestovaním do zahraničia.

 

 

"Veríme, že po 14. júni budeme môcť odvolať všeobecné cestovné varovanie prinajmenšom pre EÚ a nahradiť ho cestovnými odporúčaniami rôznych kategórií," vysvetlil.

 

"Chceme, aby boli európske letné prázdniny možné aj v tomto roku koronavírusovej krízy," povedal Maas s tým, že k celej situácii je nevyhnutné pristupovať zodpovedne.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies