Ministerka Remišová považuje samosprávy za dôležitého partnera, rezort MIRRI v nich pripravuje viaceré projekty

NETKY.SK • 9 Marec 2021, 15:03 • 2 min
Ministerka Remišová považuje samosprávy za dôležitého partnera, rezort MIRRI v nich pripravuje viaceré projekty

BRATISLAVA - Samosprávy sú pre Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR kľúčovým partnerom. Vicepremiérka Veronika Remišová dnes rokovala so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska o spôsoboch, ako čo najefektívnejšie nasmerovať eurofondy do regiónov.

slovakia

left justify in out

Vicepremiérka Remišová zástupcov samospráv informovala o aktuálnych aj pripravovaných výzvach v rámci regionálneho operačného programu IROP.

"Doteraz bolo v tomto programovom období vyhlásených 62 výziev za takmer 2,2 miliardy eur. Aktuálne sú otvorené štyri výzvy v oblasti boja proti pandémii COVID-19, v oblasti dopravy, cestnej infraštruktúry, vzdelávania, a podpory miestnych akčných skupín," uviedla vicepremiérka Remišová, ktorá so zástupcami ZMOS hovorila tiež o plánovaných aktivitách.

 

img

 

"Z regionálneho programu podporíme sociálne služby, budovanie materských škôl a stredných odborných škôl, verejnú zeleň, cestnú infraštruktúru, verejnú osobnú dopravu či cyklotrasy," uviedla.

Zástupcovia ZMOS ocenili pokrok pri implementácii miestnych akčných skupín, ako aj školenia, ktoré pre miestne akčné skupiny Remišovej rezort zorganizoval s cieľom lepšej a plynulejšej prípravy a implementácie projektov. MIRRI SR a ZMOS sa zhodli, že nové výzvy musia byť pripravené čo najjednoduchšie, aby sa eurofondy rýchlo dostali do regiónov.

 

img


"Regionálny operačný program má v tomto covidovom období pre samosprávy veľký význam, lebo prináša investície do mnohých oblastí, ktoré majú priamy dopad na zlepšenia kvality života ľudí v regiónoch. Okrem toho tiež hľadáme spôsoby, ako by sme mohli samosprávam refundovať časť výdavkov spojených s bojom proti pandémii," uviedla ministerka.

 

Za prekážky pri implementácii eurofondových projektov považujú obe strany zložitosť procesu verejného obstarávania a tiež nevysporiadanie pozemkov v územiach.

 

img


Témou rokovania boli aj prijaté opatrenia a zjednodušenia v implementácii eurofondov. Vicepremiérka zástupcov ZMOS informovala o príprave nového programového obdobia a Operačného programu Slovensko a tiež o dohode na prerozdelení financií z protikrízového balíka REACT-EU, z ktorého má SR dostať 780 miliónov eur.

 

"Najviac peňazí, vyše 401 miliónov eur pôjde do zdravotníctva, sociálnych služieb, na zdržanie zamestnanosti a vznik nových pracovných miest. Regionálny program IROP sa navýši o takmer 247 miliónov eur. Aj v perspektíve nového programového obdobia som zástupcov samospráv upozornila, aby sa sústredili na zelené projekty, ktoré sú prioritou aj na európskej úrovni."

 

img


Vicepremiérka Remišová sa so zástupcami ZMOS dohodla na ďalších pravidelných stretnutiach. "Samosprávy môžu rátať s našou plnou podporou. Našim spoločným cieľom je, aby mali ľudia v regiónoch lepšie platené pracovné miesta a kvalitnú úroveň života. K tomu vo veľkej miere pomáhajú aj eurofondy. Je dôležité využívať ich transparentne a na zmysluplné projekty ktoré, pomáhajú ľuďom," dodala ministerka.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies