Minister Takáč o kalamite na Horehroní: Musíme prijať okamžité opatrenia

NETKY.SK • 12 Marec 2024, 06:45 • 2 min
Minister Takáč o kalamite na Horehroní: Musíme prijať okamžité opatrenia

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč spoločne s novým vedením LESY SR, š. p. navštívil v pondelok 11. marca Čierny Balog, kde sa na mieste oboznámil s kalamitnou situáciou.

slovakia

left justify in out

Predchádzajúce vedenie ministerstva a štátneho podniku Lesy SR podcenilo situáciu s kalamitou. „Musíme prijať okamžité opatrenia, ktoré budú smerovať k eliminácii kalamitnej situácie. Vzhľadom na rozsah kalamity v súčasnosti a predpokladaný vývoj je nesmierne dôležité výrazne navýšiť výrobné kapacity v ťažbovej činnosti a odvozu dreva a zároveň okamžite zabrániť ďalšiemu šíreniu kalamity, ktorá v prípade ďalšej nečinnosti ohrozí aj Poľanu,“ vyhlásil na tlačovom brífingu priamo v Čiernom Balogu minister Richard Takáč.

Počiatočný stav kalamity bol v januári minulého roka na úrovni 165 tisíc m³, no až v závere roka, v mesiacoch október a november sa pristúpilo k razantnejšiemu spracovaniu podkôrnikovej kalamity a podarilo sa spracovať vyšší objem ako bol prírastok. Aj z tohto dôvodu predstavoval celkový prírastok nespracovanej kalamity za rok 2023 v takmer 431 tisíc m³ a na tento rok hovoria výpočty o prírastku až vyše 536 tisíc m³. Navyše, na území OZ Horehronie a Poľana je potencionálne ohrozených až 10 miliónov m³ smreka.

V posledných rokoch narastá objem podkôrnikovej kalamity vo všetkých kalendárnych mesiacoch, aj v zimných mesiacoch. Prejavuje sa to postupným opadávaním kôry a ihličia stojatých smrekov po predchádzajúcom žere podkôrneho hmyzu. Potvrdilo sa to aj po vykonaní výrobnej uzávierky v januári 2024. Za mesiac január sa spracovalo 50 tisíc m³ kalamitnej hmoty. Pribudlo však 70 tisíc m³. „Aby sme zastavili stúpajúci trend kalamity, naším cieľom je spracovať 100-kubíkov kalamity mesačne,“ vyjadril sa výrobno-technický riaditeľ Lesy SR, š.p. Peter Morong.

Minister Takáč sa na Horehroní stretol aj so starostom obce Čierny Balog a miestnymi obyvateľmi, ktorých sa kalamitná situácia dotýka. Uistil ich, že sa pri sanácii myslím v prvom rade na ich bezpečnosť, protipovodňové a protipožiarne opatrenia.„Uvedomujeme si, že príde k určitým obmedzeniam občanov z dôvodu vyššieho hluku a prašnosti, ale ministerstvo a  Lesy SR budú nápomocní vo všetkých oblastiach, ktorými môžeme občanom Čierneho Balogu a okolia uľahčiť život počas sanácie kalamitného dreva,“ vyjadril sa minister Takáč a dodal, že pri spracovaní sa budú uprednostňovať lokálni spracovatelia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj/Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies