Minister obrany bude o každom nákupe techniky vopred informovať výbor

NETKY.SK • 3 December 2014, 16:08 • 2 min
Minister obrany bude o každom nákupe techniky vopred informovať výbor

BRATISLAVA - Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) bude po novom o každom nákupe vojenskej techniky vopred informovať členov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. K takémuto postupu ho zaviazali poslanci na dnešnom mimoriadnom rokovaní výboru, ktoré iniciovala opozícia pre septembrový nákup pušiek od Českej zbrojovky Uherský Brod. Verejnosť sa o obchode dozvedela len nedávno.

slovakia

left justify in out

Členovia výboru si tiež vyžiadali prepis alebo zvukový záznam zo zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, na ktorom sa podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o nákupe pušiek rozhodlo. Glváč má zároveň do 10. decembra predložiť poslancom všetky relevantné dokumenty súvisiace s nákupom pušiek z ČR, vrátane memoranda medzi SR a ČR, kompletnej kúpnej zmluvy či presného postupu rezortu obrany pri obstarávaní.

 

"Na základe týchto materiálov zvážime ďalší postup," avizoval člen výboru a exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Poslanci sa podľa jeho slov možno obrátia na Úrad pre verejné obstarávanie či Najvyšší kontrolný úrad, aby celý proces prešetrili.

 

Galko tiež upozorňuje, že minister Glváč ani dnes nedokázal vysvetliť, prečo dva mesiace o obchode mlčal a tvrdil, že sa len pripravuje. Poslanec zároveň uviedol, že disponuje dvoma posudkami. Jeden je výkladom právnika, ktorý posudzoval celý nákup, druhým je posudok odborníka na verejné obstarávanie. "Oba posudky sú v tom duchu, že zrejme bol porušený zákon o verejnom obstarávaní a nebola zákonná opora v tom, aby sa tie zbrane obstarali priamo," povedal Galko.

 

Daniel Lipšic (nezaradený) odmieta slová premiéra a ministra obrany, že Česká zbrojovka Uherský Brod aj vďaka tomuto nákupu na Slovensku vytvorí pracovné miesta. "Kolegovia z ministerstva obrany nám povedali, že ide o dodávku českých zbraní, ktoré dodávala zbrojovka pre českú armádu a dohodli sa, že nejakú časť zákazky posunú nám. Zjavne tu nejde o žiadnych 200 pracovných miest v Novákoch, premiér aj minister klamali," povedal Lipšic s tým, že zmluva na nákup pušiek nevytvorila na Slovensku ani jedno jediné pracovné miesto.

 

Skutočnosť, že tieto požiadavky na výbore podporil Smer-SD, bez hlasov ktorého by to nešlo, prekvapila aj opozičných poslancov. "Pozrite sa, čo sa deje v uliciach. Nespokojnosť s vládou je tak obrovská, že dnes už ani radoví poslanci Smeru-SD nemôžu strkať hlavu do piesku. Tlak verejnosti je veľký," podotkol Galko.

 

Premiér na margo nákupu pušiek bez súťaže nedávno povedal, že to bolo v súlade so zákonmi a v režime, ktorý zákon umožňuje. Rozhodnutie ministra obrany Glváča bolo podľa premiéra kryté rozhodnutím vlády SR aj Bezpečnostnej rady SR v utajenom režime. "Vidím množstvo dobrých argumentov aj dôvodov, prečo má význam spolupracovať s Českou zbrojovkou. Môžeme to nakúpiť aj od japonskej zbrojovky, ale budú Japonci na Slovensku niečo v budúcnosti vyrábať? Môžeme kúpiť pušky aj z Madagaskaru, ale bude tu Madagaskar na Slovensku vyrábať nejaké pušky? Český partner dnes vytvára na Slovensku stovky pracovných miest a má záujem ďalej rozvíjať spoluprácu v podnikoch, ktoré sú stále pod ministerstvom obrany," dodal Fico.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies