Minister J. Figeľ odobril výstavbu R4 firmou Skanska SK za 173 mil. eur

NETKY.SK • 3 August 2010, 07:18 • 2 min
Minister J. Figeľ odobril výstavbu R4 firmou Skanska SK za 173 mil. eur

Minister J. Figeľ odobril výstavbu R4 firmou Skanska SK za 173 mil. eur

slovakia

left justify in out

img

Výstavba rýchlostnej cesty R4 medzi Košicami a Milhosťou by sa mala začať v najbližších dňoch. "Dnes som dal súhlas, aby Národná diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu o dielo so Skanskou SK, ktorá sa stala víťazom súťaže v rámci verejného obstarávania," konštatoval na dnešnom brífingu šéf rezortu dopravy Ján Figeľ.
O súhlas s podpísaním zmluvy požiadala ministra samotná Národná diaľničná spoločnosť (NDS). K jej uzavretiu by tak malo dôjsť ešte  tento týždeň. "Začatie stavby môže byť relatívne skoro, pretože všetky základné rozhodnutia boli urobené a prijaté," vysvetlil Figeľ.
Definitívnym termínom ukončenia stavby by mal byť koniec roka 2012, Skanska tak bude mať na jej realizáciu 30 mesiacov. Celkové náklady na výstavbu rýchlostnej cesty by mali predstavovať 173 miliónov eur. Časť z nich bude financovaná z fondov Európskej únie.
Verejné obstarávanie bolo v prípade R4 problémové, pretože ešte 29. júna Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) nariadil opätovne do neho zaradiť už vylúčeného uchádzača. NDS totiž podľa úradu ako zadávateľ zákazky pri vyradení združenia firiem STRABAG, s. r. o., a VÁHOSTAV-SK, a. s., pochybila.
Preskúmaním žiadostí o vysvetlenie ponúk pokiaľ ide o ceny úrad zistil, že NDS nepostupovala v súlade s princípom rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie a transparentnosti. "Jednotliví uchádzači boli vyzvaní na vysvetlenie cien určitých položiek predmetu zákazky bez akéhokoľvek racionálneho kľúča, na základe účelového výberu položiek u jednotlivých uchádzačov, pričom iní uchádzači pri uvedených položkách neboli vyzvaní na ich vysvetlenie, hoci v návrhoch cien týchto položiek boli viackrát lacnejší ako dotazovaní uchádzači," odôvodnil v júni ÚVO.
Diaľničná spoločnosť si tak podľa zistenia úradu vyberala ľubovoľne firmy a položky, ktorých cenu mali vysvetliť. Postup NDS tak úrad označil za absolútne nepreskúmateľný, nakoľko vôbec nie je jasné, čo sledovala položením otázok v súvislosti s cenotvorbou. Taktiež podľa ÚVO nie je zrejmé, čo malo byť požadovanými vysvetleniami uchádzačov objasnené.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies