Minister Galko vyzval predstaviteľov Smeru-SD, aby vysvetlili nákup člnov

NETKY.SK • 17 August 2010, 11:54 • 2 min
Minister Galko vyzval predstaviteľov Smeru-SD, aby vysvetlili nákup člnov

Minister Galko vyzval predstaviteľov Smeru-SD, aby vysvetlili nákup člnov

slovakia

left justify in out

Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) vyzval čelných predstaviteľov Smeru-SD, aby vysvetlili údajne predražený nákup šiestich nafukovacích člnov bez verejného obstarávania. Rezort obrany podľa neho navyše kúpil člny v roku 2008 bez motorov, preto sa nedajú efektívne využiť napríklad pri povodniach. TASR informoval hovorca rezortu obrany Richard Šümeghy.
      Galko by vraj rád videl Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Pavla Pašku i Jaroslava Bašku, ako vycestujú za občanmi do povodňami postihnutých oblastí, aby im vysvetlili, prečo nemôžu vojaci plne využívať člny nakúpené ministerstvom obrany v roku 2008. "Pýtam sa, či sú títo páni ochotní vysvetliť ľuďom v postihnutých oblastiach, že vojaci nemôžu plne využívať tieto člny, pretože boli nakúpené bez motorov," uviedol Galko.
      Minister obrany v reakcii na slová exministra obrany Jaroslava Bašku, ktorý mu odkázal, aby tému povodní nezneužíval na politický boj, podľa hovorcu uviedol, že práve pre spomínané prešľapy bývalého vedenia ministerstva obrany dnes vojaci bojujú s nedostatkom finančných prostriedkov.
      Ak si minister obrany Ľubomír Galko myslí, že témou povodní zakryje svoje prešľapy a škandál s nezákonným vymenovaním riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby, tak sa mýli. V reakcii na vyjadrenia šéfa rezortu obrany v súvislosti s nákupom člnov to pre TASR v pondelok 16. augusta uviedol exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD).
      Minister obrany Ľubomír Galko v pondelok (16.8.) na tlačovej konferencii upozornil, že postup pri verejnom obstarávaní nafukovacích člnov ZODIAC FC 470 v roku 2008 pre potreby ozbrojených síl nebol v súlade so zákonom. Podľa jeho vyjadrení bola porušená finančná disciplína o rozpočtových pravidlách verejnej správy vo výške viac ako štyri milióny korún.
      Ako uviedol, v pláne obstarávania nebol pre rok 2008 zahrnutý nákup nafukovacích člnov, ale iba nákup piatich lodných motorov k už existujúcim člnom v celkovej hodnote 1,75 milióna Sk. Mimo plánu obstarávania zákaziek však bola zapracovaná požiadavka Veliteľstva pozemných síl Ozbrojených síl SR na nákup šiestich nafukovacích ZODIACov s príslušenstvom za 2,46 milióna Sk.
      Pracovníci Úradu pre investície a akvizície MO podľa ministra oslovili v danom zmysle iba jediného dodávateľa – Aeroprogres, spol. s r.o., o zaslanie cenovej ponuky, čo táto aj v auguste 2008 urobila vo výške 4,64 milióna za šesť člnov, čo bolo o dva milióny viac, než sa pôvodne rátalo. Spoločnosť ponúkla k tomu aj šesť závesných motorov za 5,9 milióna Sk. Na základe tejto jedinej ponuky bol požiadaný generálny riaditeľ sekcie ekonomiky o navýšenie finančného limitu, s čím súhlasil. Kúpnu zmluvu uzavrelo ministerstvo obrany s firmou na šesť člnov za 4,6 milióna. Člny putovali do vojenského útvaru v Nemšovej.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies