Milióny na záchranu Veľkej koralovej bariéry

NETKY.SK • 4 Február 2022, 20:43 • 2 min
Milióny na záchranu Veľkej koralovej bariéry

CANBERRA – Austrálska vláda v piatok prisľúbila dotácie vo výške jednej miliardy austrálskych dolárov na deväťročný plán zlepšenia situácie Veľkej koralovej bariéry.

slovakia

left justify in out

Opatrenie prichádza po tom, ako Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) rozhodla o pozastavení rozhodnutia o znížení štatútu svetového dedičstva pre tento prírodný útvar, informovala tlačová agentúra AP. Kritici tvrdia, že daná investícia je snahou zlepšiť imidž vládnucej konzervatívnej koalície pred blížiacimi sa voľbami, pričom sa nerobí nič, aby sa zmenila najväčšia hrozba pre Veľkú koralovú bariéru – stúpajúca teplota oceánov.

 

img


Z avizovanej sumy pôjde 580 miliónov dolárov na osvetu v súvislosti so spoluprácou s pôdohospodármi pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrálie s cieľom sanovať eróziu, zlepšiť pôdne podmienky a znížiť odtok živín a pesticídov. Ďalších 253 miliónov bude učených na podporu Úradu pre morský park Veľkej koralovej bariéry, ktorý spravuje najväčší ekosystém koralových útesov na svete. Dodatočných 93 miliónov dolárov poputuje na výskum zabezpečenia lepšej odolnosti útesu a podporu príslušných adaptačných stratégií.

 

img


Austrália vlani v júli získala dostatočnú medzinárodnú podporu, aby odložila pokus UNESCO znížiť štatút svetového dedičstva Veľkej koralovej bariéry na úroveň „v nebezpečenstve“ z dôvodu škôd spôsobených klimatickými zmenami. Útes výrazne utrpel vyblednutím koralov spôsobeným nezvyčajne vysokými teplotami oceánov v rokoch 2016, 2017 a 2020. Bielenie poškodilo celkovo dve tretiny týchto koralov.

 

Možno vás zaujme: Island plánuje od roku 2024 ukončiť komerčný lov veľrýbtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies