Island plánuje od roku 2024 ukončiť komerčný lov veľrýb

NETKY.SK • 4 Február 2022, 18:15 • 2 min
Island plánuje od roku 2024 ukončiť komerčný lov veľrýb

REYKJAVÍK – Islandské ministerstvo rybolovu a poľnohospodárstva v piatok oznámilo, že Island plánuje od roku 2024 ukončiť komerčný lov veľrýb. TASR o tom informovala na základe správ prevzatých od agentúry AFP.

slovakia

left justify in out

Ministerka rybolovu a poľnohospodárstva Svandís Svavarsdóttir z hnutia Ľavicových zelených (VG) pripomenula, že platnosť kvót na lov veľrýb sa skončí v roku 2024 a na ich predĺženie veľa dôvodov nie je. O hospodárskej výhodnosti tejto činnosti je podľa jej slov k dispozícii len malé množstvo presvedčivých informácií. Komerčný lov veľrýb je globálne zakázaný od roku 1986. Island spolu s Japonskom a Nórskom však v tomto love pokračujú.

 

img

 

Súčasné kvóty pre obdobie rokov 2019 – 2023 Islandu povoľujú vyloviť 209 veľrýb druhu vráskavec myšok (Balaenoptera physalus) a 217 vráskavcov malých (Balaenoptera acutorostrata). Vráskavec myšok je druhý najväčší druh veľryby na planéte, pripomína AFP. Dvaja najväčší islandskí držitelia licencií na lov veľrýb však v poslednom období lov pozastavili a jeden z nich s tým v roku 2020 prestal úplne, píše AFP. Za posledné tri roky Island podľa AFP zabil len jednu veľrybu – vráskavca malého v roku 2021.

 

Náklady na lov sa na Islande zvýšili po tom, ako úrady rozšírili pobrežnú zónu, v ktorej lov nie je povolený, a veľrybári sa musia plaviť ďalej od pobrežia. Dopyt po islandskom veľrybom mäse prudko klesol, odkedy Japonsko v roku 2019 vystúpilo z Medzinárodnej veľvybárskej komisie (IWC) a obnovilo komerčný lov veľrýb.

 

Možno vás zaujme: Pri gréckom ostrove našli uhynutú veľrybu z aténskej plážetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies