Metropoly veľkolepo oslavovali príchod nového roka

NETKY.SK • 1 Január 2014, 12:19 • 2 min
Metropoly veľkolepo oslavovali príchod nového roka

BRATISLAVA - V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev vyšlo na Námestie nezávislosti, ktoré bolo v uplynulých dňoch centrom protivládnych protestov, odhadom 100 000 ľudí.

slovakia

left justify in out

V noci z utorka na stredu oslavovali miliardy ľudí na celom svete príchod nového roka. Ako jedni z prvých sa so starým rokom rozlúčili Novozélanďania a Austrálčania, pričom v Sydney si ľudia mohli vychutnať impozantné dvanásťminútové ohňostrojové divadlo. Podobné svetelné šou spojené s ďalším programom sa odohrávali aj v iných metropolách naprieč zemeguľou - v Londýne pri Temži, v New Yorku na Times Square či pri Kremli v Moskve. Na Červenom námestí však boli po nedávnych samovražedných útokoch vo Volgograde mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. Dubaj, ktorý je v rovnakej časovej zóne ako Moskva, sa pokúsil o rekord veľkolepými ohňostrojmi, ktoré sa tiahli 50 kilometrov pozdĺž pobrežia, pričom ich centrom bola najvyššia budova sveta Burž Chalífa. Či sa pokus o svetový rekord podaril, podľa spravodajskej stanice BBC zatiaľ ešte nie je známe.

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev vyšlo na Námestie nezávislosti, ktoré bolo v uplynulých dňoch centrom protivládnych protestov, odhadom 100 000 ľudí, ktorí zaspievali národnú hymnu na podporu integrácie do Európskej únie. Impozantné oslavy sa konali aj v ďalších európskych metropolách ako Paríž či Berlín, v uliciach Viedne sa podľa portálu orf.at zhromaždilo 690 000 ľudí. 

V Ázii sa vo veľkom oslavovalo v Pekingu, Jakarte či Singapure, v Japonsku ľudia tradične v tomto čase navštevujú svätyne a chrámy, aby sa modlili za svoje rodiny. V Brazílii sa podľa odhadov na známej pláži Copacabana v Riu de Janeiro zišli počas silvestrovskej noci asi dva milióny ľudí. V Kapskom meste sa v rámci novoročných osláv konali bezplatné koncerty s ohňostrojmi a špeciálnou poctou nedávno zosnulému exprezidentovi Nelsonovi Mandelovi. Nie všade však bola noc veselá, na nepokojnom juhu Filipín v provincii Basilan došlo počas novoročnej párty k bombovému útoku, pri ktorom zahynuli šiesti ľudia a ďalší utrpeli zranenia. 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies