Mesežnikov: Po prvýkrát v histórii nastáva pre voličov Smeru alternatíva

NETKY.SK • 10 Jún 2020, 13:49 • 2 min
Mesežnikov: Po prvýkrát v histórii nastáva pre voličov Smeru alternatíva

BRATISLAVA - Takto okomentoval odchod Petra Pellegriniho zo Smeru-SD politológ Grigorij Mesežnikov. Rozhodujúcim pri tomto rozhodnutí pre podpredsedu sociálnodemokratickej strany bol podľa politológa prieskum, ktorý nedávno zverejnila televízia Markíza a podľa ktorého by Pellegriniho ešte neexistujúca strana presiahla hranicu 20 %.

slovakia

left justify in out

Zmena politickej orientácie Smeru? 

Zároveň to bol podľa Mesežnikova dôvod, prečo predseda Smeru-SD Robert Fico podľa medializovaných informácií ponúkol Pellegrinimu predsednícku stoličku. Mesežnikov očakáva, že Smer-SD sa po odchode svojho podpredsedu bude meniť na radikálnu až komunistickú ľavicu. Tiež predpovedá, že Pellegriniho strana bude brať voličov najmä Smeru-SD, z vládnych strán je najviac ohrozené hnutie Sme rodina.

 

Fico to zažíva po prvý raz
"Teraz je to prvýkrát v histórii, čo pre voličov Smeru existuje ďalšia alternatíva, predtým nebola. Samotný Fico bol alternatívou pre HZDS, a preto veľa jeho voličov stiahol ku sebe. Ale samotný Fico nikdy nemal nikoho, kto by mu bral voličov a teraz mu Pellegrini toto urobil," povedal Mesežnikov.

 

img

 

Ohrozená Sme rodina 
Podľa neho je Pellegrini pre voličov Smeru "veľmi akceptovateľný" a ak príde k ďalšiemu sklamaniu voličov z Fica, tak k nemu môžu veľmi rýchlo prebehnúť. Mesežnikov si však nemyslí, že Pellegrini bude schopný osloviť elektorát vládnej koalície. V ohrození je podľa neho akurát hnutie Sme rodina. To je podľa neho aj dôvodom, prečo sa jej predseda Boris Kollár snaží hnutie vyprofilovať za ľavicové. Politiológ to označil za predbežnú snahu zabráneniu strát.

 

Vysoký potenciál odchádzajúceho podpredsedu
Spoluprácu strán súčasnej vládnej koalície s Pellegrinim očakáva iba v prípade "veľmi dramatických" situácií. Podobných tým v roku 2016, kedy po parlamentných voľbách so Smerom-SD išli vládnuť Most-Híd a Sieť. "Určite je jeho (Pellegriniho) koaličný potenciál vyšší ako má Smer," komentoval.

 

img

 

Fico ešte má "svojich" voličov 
Mesežnikov by však nepodceňoval mienkotvornosť samotného Roberta Fica. "V tom typickom ľavico-radikálnom-smeráckom prostredí je stále akceptovateľný a stále viac oslovuje starších ľudí z menších miest a viac ľavicovo zmýšľajúcich. Do 10 percent by stále mohol mať, čo nie je v súčasnej politickej situácii na zánik strany," zhodnotil budúcnosť strany Smer-SD bez Pellegriniho. Dodáva však, že Smer sa rétoricky mení na "komunistickú ľavicu".

 

img

 

Dlho to nevydrží
Predseda SMER-SD sa už v minulosti vyjadril, že sa strana nemôže sať "slniečkarskou". "Zľakol sa, že Smer úplne padne. Ale naznačilo to, ako Fico uvažuje, že je proti princípom otvorenej a občianskej spoločnosti. Smer sa asi formálne netransformuje na komunistickú stranu, ale názorovo to bude dosť blízke," uzavrel politológ s tým, že strana podľa neho neprežije svojho predsedu zakladateľa a bude chradnúť s ním na čele a budú jej odchádzať voliči.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies