Merkelovej udelili Fulbrightovu cenu za medzinárodné porozumenie

NETKY.SK • 28 Január 2019, 14:59 • 2 min
Merkelovej udelili Fulbrightovu cenu za medzinárodné porozumenie

BERLÍN - Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej udelili počas dnešného dňa prestížne ocenenie - Cenu Williama Fulbrighta za medzinárodné porozumenie. Merkelová si cenu slávnostne prevzala počas ceremoniálu v Berlíne, ktorý sa prvýkrát konal mimo územia Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Merkelová, ktorá zastáva post nemeckej kancelárky od roku 2005, sa výrazne angažuje aj v diplomatických snahách o riešenie kríz v Európe a iných častiach sveta. Kancelárka v roku 2015 umožnila vstúpiť do Nemecka veľkému počtu žiadateľov o azyl, čo je považované za jedno z jej najkontroverznejších rozhodnutí. Magazín Time jej v roku 2015 udelil titul Osobnosť roka. Harvardova univerzita nedávno oznámila, že Merkelová na jej pôde v tomto roku prednesie reč pred absolventmi.

 

 

Nadácia so sídlom vo Washingtone sa preto rozhodla oceniť nemeckú političku za jej "pozoruhodné a súcitné vedenie i silnú oddanosť vzájomnému porozumeniu, medzinárodnej spolupráci a mieru".

 

Ocenenie je pomenované po bývalom americkom senátorovi Jamesovi Williamovi Fulbrightovi, ktorý svojou činnosťou 30 rokov ovplyvňoval americkú diplomaciu a bol aj poradcom prezidenta Spojených štátov Billa Clintona.

 

 

Predchádzajúcimi laureátmi Ceny Williama Fulbrighta za medzinárodné porozumenie boli napr. bývalý prezident Juhoafrickej republiky a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, bývalý americký prezident Jimmy Carter či podnikatelia Bill a Melinda Gatesovci.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies