Kráľ Karol III. s tvárou animovanej postavičky. Galéria je šokovaná

NETKY.SK • 12 Jún 2024, 09:37 • 2 min
Kráľ Karol III. s tvárou animovanej postavičky. Galéria je šokovaná

LONDÝN - Dvaja aktivisti prelepili nový oficiálny portrét britského kráľa Karola III. nálepkou s tvárou animovanej postavičky chlapíka Wallacea, o ktorom je známe, že miluje syry, informovala AFP.

slovakia

left justify in out

Ich protestná inštalácia zahŕňala rečovú bublinu s posolstvom odsudzujúcim krutosť voči zvieratám na farmách certifikovaných Kráľovskou spoločnosťou pre prevenciu krutosti voči zvieratám (RSPCA), ktorej je kráľ Karol III. patrónom.
 
Tvár postavičky Wallacea, známa z animovaného seriálu Wallace a Gromit, sa objavila na novom oficiálnom portréte britského panovníka vystavenom momentálne v Galérii Philip Mold Gallery v Londýne.

Wallace svojmu vernému psiemu spoločníkovi Gromitovi prostredníctvom "bubliny" odkazuje: "Žiadny syr, Gromit. Pozri na všetku tú krutosť na farmách RSPCA!". Ide o odkaz na závery správy organizácie Animal Rising, ktorá preverovala podmienky chovu zvierat na 45 farmách vrátane takých s pečaťou RSPCA.
 
Jeden z aktivistov vysvetlil, že Karol je veľký fanúšik Wallacea a Gromita, preto sa ani nedal vymyslieť lepší spôsob, ako ho upozorniť na krutosť a zlé zaobchádzanie so zvieratami na farmách s pečaťou "RSPCA Assured", ktorá má byť pre zákazníkov zárukou dobrých podmienok chovu.

Spoločnosť RSPCA vo svojej reakcii uviedla, že je "šokovaná týmto vandalizmom" aktivistov, a dodala, že podnety týkajúce sa prevádzky fariem s certifikátom "RSPCA Assured" sa preverujú.
 
Majiteľ londýnskej galérie Philip Mould informoval, že kráľovský portrét nebol poškodený, pretože je prekrytý ochrannými vrstvami. Navyše, nálepky na ňom boli iba 10 alebo 15 sekúnd, potom ich zamestnanci galérie odstránili. Dodal, že na polícii bolo podané trestné oznámenie.
 
Karol III. sa stal patrónom RSPCA v máji tohto roku, ale už dávno je známy ako sympatizant hnutia proti týraniu zvierat. Zasadzoval sa za nepodávanie vykŕmenej pečene foie gras v kráľovských rezidenciách.
 
Wallace a Gromit sú plastelínové postavičky z animovaných filmov scenáristu a režiséra Nicka Parka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Irish Independent / AFP, Foto: nbcnews.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies