Meno nového predsedu Najvyššieho súdu SR sa dozvieme v máji

NETKY.SK • 27 Apríl 2020, 12:15 • 2 min
Meno nového predsedu Najvyššieho súdu SR sa dozvieme v máji

BRATISLAVA - Predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR) budú členovia Súdnej rady SR voliť 11.mája. Rada sa dnes totiž stotožnila s návrhom člena Juraja Klimenta na preloženie termínu voľby.

slovakia

left justify in out

Bol to zámer 

Zámerom je, aby mali novozvolení členovia rady za parlament a vládu dostatočný čas oboznámiť sa s kandidátmi ako aj s ďalšou agendou, ktorou sa má rada zaoberať.

 

Vyjadrenie nových členov 

Kliment v rámci svojho návrhu uviedol, že on sám by nemal problém sa ku kandidátom na post šéfa NS SR vyjadriť, keďže ich ako sudca najvyššieho súdu pozná. Nie všetci novozvolení kandidáti sú však v podobnej situácii. Ďalšia novozvolená členka rady Eva Mišíková, ktorá pôsobí ako advokátka, sa s návrhom preložiť voľbu stotožnila. Spolu s Klimentom ju totiž vláda za členku zvolila v nedeľu 26. apríla popoludní. 

 

img


Súdna rada má na dnes naplánované ešte jedno zasadnutie, je však pravdepodobné, že bude odročené.

 

Kandidáti 

O post šéfa NS SR sa uchádzajú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rada volila šéfa najvyššieho súdu trikrát, no zakaždým neúspešne. Na úspech potrebuje kandidát získať minimálne desať hlasov členov rady. Následne ho musí ešte odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

 

img

Ivan Rumana, kandidát na predsedu Najvyššieho súdu SR


Ján Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Sudcom na Najvyššom súde SR je od roku 2015, o post predsedu sa uchádzal aj vlani v novembri. Pre Ivana Rumanu pôjde o premiéru, ako kandidáta ho navrhlo 12 členov súdnej rady. Rumana je sudcom od roku 1996 a na Najvyššom súde pôsobí od roku 2005.
 

img

Ján Šikuta, kandidát na predsedu Najvyššieho súdu SR


Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. V súčasnosti ho riadi jeho najstarší sudca Peter Szabo. Zastupujúcu šéfku Jarmilu U. obvinila polícia 11. marca z viacerých trestných činov a následne odišla do dôchodku.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies