Medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM - ENVIROFILM má víťazov v 13-tich kategóriách, Netky boli na slávnostnom odovzdávaní cien!

NETKY.SK • 5 Október 2023, 08:15 • 2 min
Medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM - ENVIROFILM má víťazov v 13-tich kategóriách, Netky boli na slávnostnom odovzdávaní cien!

Ekológia, udržateľnosť a dokumentárne umenie. To všetko spája medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM, ktorý tento rok oslavuje 50 rokov. Festivalová porota vyhlásila víťazov v 13-tich kategóriách a Netky boli pri tom. Pozrite si krásne zábery prírody a exkluzívne rozhovory so zakladateľom festivalu Pavlom Límom, oceneným režisérom Michalom Gálikom aj s ministrom životného prostredia Milanom Chrenkom.

slovakia

left justify in out

Jubilejný ročník festivalu odštartoval naraz v Bratislave a v Banskej Bystrici a niesol sa v znamení motta ZACHRÁŇME ORIGINÁL Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov z celého sveta – z Nepálu, Srí Lanky, Číny, USA, Taiwanu, Litvy či Hong Kongu. Medzinárodná porota si pozrela a vyhodnotila 76 súťažných programov z 27 krajín sveta. Slovenskí filmári boli zastúpení piatimi filmami.
 
Festival dopadol výborne. V Banskej Bystrici sa diváci nezmestili do kinosály, takže sa tešíme, že po náročnom období sú ľudia naspäť v kine. Ukázalo sa nám, že dokumenty stále ľudí bavia. Obdivujeme cestovateľov, ktorí nám prinesú autentické zážitky z celého sveta. Sledujeme moderné technológie, nevšedné zábery a aj po toľkých rokoch novinky v enviromentálnej sfére. Osobne sa teším z domácich víťazov. Považujem za výnimočný filmársky úspech, keď sa v medzinárodnej konkurencii umiestni slovenský dokumentarista," konštatovala programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Festival sa tento rok rozhodol udeliť poctu HONOUR OF EKOTOPFILM 2023 organizácii s názvom Blue Religion, ktorá sa stará o ochranu oceánov a žralokov. Za 50 rokov existencie festivalu totiž ubudlo na celom svete 70 percent populácie žralokov.

Ďakujem festivalu za udelenie ceny pre našu organizáciu. Je pre mňa veľkou cťou dostať ocenenie na Slovensku. Príde mi úžasné, že si všimli našu prácu v Mexiku. Myslím si, že je veľmi dôležité, šíriť povedomie o ochrane morských živočíchov a dôležitosti oceánov aj na Slovensku. Aby sa o tom vedelo aj u nás doma, kde oceán nemáme,“ tešila sa z ceny zakladateľka Blue Religion, Slovenka Lucia Baranová.

Cenu vlády Slovenskej republiky - Grand Prix a cenu v kategórii Za poznaním prírody získal film Čarovné momenty z prírody. Ocenenie za krátky film si odniesol experimentálny film Brearth Posledný nádych človeka na Zemi, ktorý vytvorila umelá inteligencia. V kategórii Úspešné príbehy vyhrala snímka Idjanga – gorilí prales. Kategória O čom treba hovoriť má víťaza vo filme O láve a živote – výbuch sopky na La Palme. V kategórii venovanej deťom a mládeži si cenu odniesol film Čo sa stalo v trópoch počas posledného masového vymierania? Zvláštnu cenu za prínos získal domáci zástupca Motýle Slovenska – mestá a záhrady.

Pre nás je 50. ročník festivalu výnimočný. Pred 10-timi rokmi, keď som sa stal riaditeľom festivalu po mojom otcovi – zakladateľovi, tak som ohlásil, že urobíme festivalovú platformu v 50-tich mestách Slovenska. Nikto mi neveril, a dnes je to realita. Tento rok budeme dokonca v 65-tich mestách. A našim cieľom je sto slovenských miest. Dáva nám to význam z hľadiska vzdelávania a nášho Junior festivalu pre základné a stredné školy. Audiovizuálnym spôsobom cez filmy, ale aj cez nami vytvárané workshopy, v ktorých dokážeme spracovať všetky aktuálne ekotémy. Takýmto spôsobom sa tento rok dotkneme 70 tisíc detí a prispejeme k ich vzdelávaniu. A keďže sme v tomto jedinečný na svete, tak sme sa pozreli za hranice a od januára začíname s eventami v Českej republike a v Poľsku,“ uzatvára riaditeľ filmového festivalu Peter Lím.
        

Festival bol obohatený o zaujímavý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. Na Slovensko pricestovali viacerí zahraniční filmári, ktorí odpovedali divákom na otázky priamo v kinosále. Zaujímavú prednášku mal počas festivalu dobrodruh Marcel Rebro či fotograf Filip Kulisev. Študenti sa zase počas Junior festivalu dozvedeli o umelej inteligencii, o biodiverzite a vyskúšali si auto poháňané vodíkom. Aktivity festivalu týždňovým programom v Bratislave a v Banskej Bystrici nekončia. Ambicióznym cieľom festivalu je navštíviť s programom 500 miest v rámci krajín V4. EKOTOPFILM – ENVIROFILM sa tak stane absolútnym lídrom, pretože takýto projekt neexistuje nikde vo svete. Nenechajte si ujsť tohtoročné festivalové turné, na ktorom si môžete pozrieť unikátne filmy a zažiť mnoho zaujímavých diskusií. Všetky informácie nájdete na www.ekotopfilm.sktwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nora Krchňáková
NK Factory, zdroj foto: EKOTOPFILM
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies