Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši. Pozrite si, o koľko si prilepšíte

NETKY.SK • 21 Jún 2021, 10:44 • 2 min
Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši. Pozrite si, o koľko si prilepšíte

BRATISLAVA - Maximálna suma dávky v nezamestnanosti sa od začiatku júla zvýši o viac ako 40 eur za mesiac.

slovakia

left justify in out

Pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci dosiahne maximum 1154,80 eura, kým v súčasnosti je to 1113 eur. V 30-dňovom mesiaci bude maximálna dávka od júla predstavovať 1117,50 eura, čo je zvýšenie z aktuálnych 1077,10 eura. Informovala o tom Sociálna poisťovňa.

 

Nová hranica maximálnej dávky v nezamestnanosti
Zvýšenie maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti súvisí s nárastom maximálneho denného vymeriavacieho základu, ktorý vychádza zo všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2020.

 

Nový maximálny denný vymeriavací základ, a teda aj nová hranica maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti za mesiac, sa bude týkať len tých dávok, na ktoré vznikne nárok od 1. júla tohto roka.

Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti sa od júla zvyšuje vzhľadom na rast priemernej mzdy na Slovensku, ktorá vlani medziročne stúpla o 3,8 % na 1133 eur.

 

Na dávku majú nárok tí, ktorí zarábali viac ako 2200 eur

Maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vychádza pri určovaní najvyššej možnej dávky, sa totiž počíta z dvojnásobku priemernej mzdy na Slovensku.

 

Maximálny denný vymeriavací základ bude od 1. júla tohto roka vo výške 74,50 eura a maximálna denná dávka v nezamestnanosti tvorí polovicu z tejto sumy, teda 37,25 eura.

 

Na maximálnu výšku dávky v nezamestnanosti majú od júla tohto roka nárok tí prepustení zamestnanci, ktorých hrubá mzda dosahovala najmenej 2266 eur.

Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z hrubého príjmu poistenca. Výška dávky sa určuje z vymeriavacích základov, ktoré žiadateľ dosiahol v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies