Mattea Salviniho čaká proces pre odmietnutie lode s migrantmi

NETKY.SK • 18 Apríl 2021, 09:05 • 2 min
Mattea Salviniho čaká proces pre odmietnutie lode s migrantmi

RÍM - Bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini bude čeliť súdnemu procesu za to, že v roku 2019 nedovolil španielskej lodi s migrantmi zakotviť v talianskom prístave a oni museli zostať na mori. Prokurátori v Palerme obvinili Salviniho zo zanedbania povinnosti a únosu.

slovakia

left justify in out

Sicílsky sudca Lorenzo Iannelli v sobotu rozhodol, že Matteo Salvini bude čeliť súdnemu procesu za neprijatie migrantov. Termín procesu je stanovený na 15. septembra. Výsledok pojednávania potvrdil aj Salvini, ktorý trvá na tom, že odmietnutím lode Open Arms so 174 migrantmi si len plnil povinnosti a robil svoju prácu. Na sociálnej sieti Twitter citoval ústavu a vyhlásil, že ochrana krajiny je „svätá povinnosť“ každého Taliana. „Budem súdený za to, že som bránil moju krajinu? Pôjdem so vztýčenou hlavou, tiež vo vašom mene,“ napísal.

 

img


Organizácia Open Arms rozhodnutie o súde privítala s tým, že sú šťastní za všetkých, ktorých zachránili. Prokurátori v Palerme obvinili Salviniho zo zanedbania povinnosti a únosu za to, že v auguste 2019 držal migrantov na mori pri pobreží ostrova Lampedusa. Niektorí migranti v zúfalstve skákali z lode, zatiaľ čo kapitán žiadal o bezpečné zakotvenie v blízkom prístave. Po 19 dňoch sa napokon 83 migrantov, čo zostali na palube, mohlo vylodiť na Lampeduse.

 

Prečítajte si tiež: Organizácie OSN vyzývajú EÚ, aby znovu vyslala lode do Stredozemného mora


Keď bol Salvini minister vnútra počas prvej vlády premiéra Giuseppeho Conteho v rokoch 2018 - 2019 zastával tvrdý postoj voči migrácii. Od členských štátov Európskej únie žiadal, aby prijímali viac migrantov, ktorí prichádzajú do Talianska, a zároveň argumentoval, že humanitárne lode len povzbudzujú prevádzačov a jeho politika zachraňuje životy ľudí pred nebezpečnými cestami v Stredozemnom mori.

 

Súvisiaci článok: V Taliansku sa vylodilo 9 migrantov z lode Open Arms


Salviniho tiež vyšetrujú pre podobný prípad s loďou Gregoretti talianskej pobrežnej stráže, ktorej v lete 2019 zakázal zakotviť a päť dní ju so 116 migrantmi držal na mori. Prokurátor v danom prípade Andrea Bonomo minulý týždeň odporučil, aby Salvini v tejto veci nečelil procesu, pretože konal podľa vládnej politiky.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies