Matovič považuje doterajší postup pri Národnom kultúrnom a kongresovom centre za pochybný a netransparentný

NETKY.SK • 24 Marec 2022, 12:44 • 2 min
Matovič považuje doterajší postup pri Národnom kultúrnom a kongresovom centre za pochybný a netransparentný

BRATISLAVA – Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) považuje doterajší postup pri plánovaní vybudovania Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave za pochybný a netransparentný. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru ministerstva financií.

slovakia

left justify in out

Reagovali tak na stredajšie (23. 3.) rozhodnutie vlády, ktorá zrušila svoje doterajšie uznesenia prijaté v roku 2020 k projektu NKKC. „Ide o krok, ktorý podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič avizoval už koncom minulého roka. Celý proces bude realizovaný od začiatku s férovou, transparentnou verejnou súťažou,“ spresnili z ministerstva.

 

img

 

Iniciátor vzniku centra – občianske združenie (OZ) NKKC, ktorého kroky Matovič koncom minulého roka skritizoval, na stredajšie rozhodnutie pre TASR reagoval slovami, že potreba kultúrneho a kongresového centra je objektívna a potvrdená aj Útvarom hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií.

 

„Budeme aj naďalej hľadať všetky možnosti s vládou a ďalšími relevantnými inštitúciami, aby v Bratislave takéto centrum vzniklo,“ uviedli z OZ NKKC. Združenie tvorí nezisková organizácia Globsec (zástupca Róbert Vass) a iniciatíva z kultúrnej obce (zástupca Martin Valihora).

 

OZ NKKC v decembri 2021 odprezentovalo spracovanú štúdiu k projektu centra, ohodnotenú ÚHP. Pracovná skupina združenia označila vo finále z troch posudzovaných developerských zámerov (Nový Istropolis od Immocap-u, Nové Lido od J&T Real Estate a prestavba výstaviska Incheba od rovnomennej spoločnosti) projekt Nový Istropolis na bratislavskom Trnavskom mýte od spoločnosti Immocap ako najvhodnejší na vznik kultúrneho a kongresového centra.

 

Výsledky štúdie skritizovali neúspešní uchádzači, ktorí dokument spochybnili a označili za „šitý na mieru“. Reagoval aj minister financií Matovič s tým, že OZ NKKC robilo zbytočnú nadprácu a ich výber si môžu „strčiť“. Vyčítal napríklad priamu previazanosť na jeden z projektov.

 

„To sa máme tváriť, že je normálne, že vybrali sami seba?“ vyhlásil v decembri minister. OZ NKKC opakovane deklarovalo, že si po odbornej stránke stojí za zverejnenou štúdiou a ohradilo sa voči „nepodloženým útokom“. Združenie pripomenulo, že štúdiu dali vypracovať v súlade s uznesením súčasnej vlády.

 

Možno vás zaujme: Začal sa mimoriadny summit NATO, no Olaf Scholz zmeškal otvorenietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies