Martin Šulík dokončil roadmovie Tlmočník

NETKY.SK • 21 December 2017, 13:55 • 2 min
Martin Šulík dokončil roadmovie Tlmočník

BRATISLAVA – Slovenský režisér Martin Šulík dokončil svoj nový slovensko-česko-rakúsky film Tlmočník, ktorý začal nakrúcať v apríli.

slovakia

left justify in out

Svojrázna roadmovie, v ktorej si v hlavných úlohách zahral Jiří Menzel a Peter Simonischek, bude mať distribučnú premiéru na Slovensku 1. marca 2018, len niekoľko dní po Menzlových 80. narodeninách.

Oscarový režisér a filmár v novej snímke stvárnil asketického tlmočníka Aliho. Jeho partnera na cestách, rakúskeho učiteľa a bonvivána so slabosťou pre alkohol a pekné ženy, si zahral rakúsky herec Peter Simonischek. Ten je známy najmä z komédie Toni Erdmann (2016), ktorú tento rok nominovali na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii cudzojazyčných filmov.

Tlmočník rozpovedá príbeh dvoch starých pánov, ktorí cestujú krížom cez Slovensko, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti. Obaja sa pritom počas cesty dostávajú do bizarných situácií, stretávajú rozmanitých ľudí a postupne si skladajú mozaikovitý obraz strednej Európy, ktorá sa navonok mení, no v hĺbke ukrýva stále nevyriešené konflikty. Hlavní hrdinovia napokon, vďaka poznaniu života toho druhého, začínajú chápať vlastné činy a nanovo si definujú vlastnú identitu.

Pre Jiřího Menzla je Ali jednou z jeho najväčších životných hereckých príležitostí. "Ja sám od seba si prácu nehľadám, pretože som lenivý. A som zhýčkaný, pretože už od svojho prvého filmu som robil len prácu, ktorú mi niekto ponúkol. Spočiatku som bol milo-nemilo prekvapený, pretože to je veľká rola. Ale ako som si prečítal scenár, tak som veľmi rád, že to na mňa takto spadlo," priznal počas nakrúcania. So Simonischekom si jeden druhého navzájom veľmi vážia. "Pamätám si, že keď som pôsobil vo švajčiarskom Berne, Jiří režíroval v Bazileji hru Mandragora od Machiavelliho, ktorá sa stala legendárnou. Napokon Oscara nedostane len tak niekto. Je to výnimočný človek, veľmi milý a ironický," vyjadril sa o svojom hereckom partnerovi charizmatický Peter Simonischek.

Šulíka k napísaniu a nakrúteniu Tlmočníka podľa vlastných slov priviedla náhoda. "Raz som v aute počúval čítanie z knihy rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka Smrť v bunkri. Opisoval v nej vzťah k svojmu otcovi, veliteľovi zvláštnych oddielov SS, ktorý koncom roku 1944 pôsobil v okolí Ružomberka a dal tam zavraždiť niekoľko desiatok civilistov. Tých pár strán textu sa ma veľmi dotklo, pretože som v okolí Ružomberka strávil detstvo a mnohé príbehy som poznal," zaspomínal režisér a spoluator scenára na prvý impulz. So spoluscenáristom Marekom Leščákom ich zaujala predovšetkým situácia, v ktorej sa syn snaží pochopiť temnú minulosť svojho otca. "Chceli sme sa na celý problém pozrieť z dvoch strán, a tak sme Rakúšanovi vymysleli protihráča, postavu tlmočníka, ktorý cez vojnu stratil celú rodinu. Postupne sa pred nami vynorilo akési tragikomické roadmovie, príbeh dvoch starcov, ktorí na konci života chcú pochopiť vlastné životy," upresnil Šulík.

Tlmočník sa nakrúcal od apríla do konca mája v rôznych kútoch Slovenska a vo Viedni. Okrem osvedčeného scenáristu Mareka Leščáka si Martin Šulík prizval aj ďalšieho kmeňového spolupracovníka, kameramana Martina Štrbu. Popri titulnej dvojici si vo filme zahrali Zuzana Mauréry, Attila Mokos či známa internetová komička Eva Kramerová známa ako Evelyn.

Roadmovie vznikla v slovensko-česko-rakúskej koprodukcii, pričom okrem producentských spoločností zo spomínaných krajín sa na jeho realizácii podieľali aj RTVS a Česká televízia. Finančne snímku podporil Audiovizuálny fond a Státní fond kinematografie a do slovenských kín ho v marci uvedie distribučná spoločnosť Garfield Film.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies