Maďarský Fidesz pritvrdzuje proti LGBT komunite. Do parlamentu predložil kontroverzný zákon

NETKY.SK • 12 Jún 2021, 09:47 • 2 min
Maďarský Fidesz pritvrdzuje proti LGBT komunite. Do parlamentu predložil kontroverzný zákon

BUDAPEŠŤ - Maďarská vládnuca konzervatívna strana pripravila nový zákon, ktorý zakazuje "zobrazovanie pornografického materiálu a akéhokoľvek iného obsahu zobrazujúceho alebo propagujúceho zmenu pohlavia alebo homosexualitu osobám mladším ako 18 rokov".

slovakia

left justify in out

Zákaz by mal platiť aj pre reklamu a vzdelávanie. Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána označila legislatívu za súčasť snahy o ochranu detí pred pedofíliou.

 

Zmeny prinesú ešte väčšiu stigmatizáciu LGBT
Aktivisti podporujúci práva LGBTI komunity odsúdili zákon ako diskriminačný
. Niektorí ho prirovnali k ruskému zákonu z roku 2013, ktorý zakázal "propagáciu homosexuálov". Podľa nich to bol nástroj na diskrimináciu a obťažovanie.

Riaditeľ Amnesty International Maďarsko David Vig vyhlásil, že navrhované zmeny prinesú ešte väčšiu stigmatizáciu LGBT komunity. "Vystavia ich ešte väčšej diskriminácii v už aj tak nepriateľskom prostredí," povedal. Zároveň dodal, že vláda sa takto akoby snaží spájať túto komunitu s pedofíliou.

Organizácia Human Rights Watch takisto kritizuje návrh. "Orbánova vláda sa snaží obetovať LGBT ľudí v rámci stratégie na vyhýbanie sa povinnostiam v oblasti ľudských práv," uviedli zástupcovia s tým, že premiér sa snaží upevniť svoju autoritársku moc.

 

Cieľom je zabrániť zneužívaniu detí
Fidesz predložil návrh do parlamentu vo štvrtok. Obsahuje opatrenie na boj proti zneužívaniu detí, a tiež rôzne novely zakazujúce prenos informácií o LGBT ľuďoch alebo o vzťahoch osôb rovnakého pohlavia.

O návrhu by mali rokovať v pondelok a na druhý deň je naplánované hlasovanie. Keďže strana má v parlamente väčšinu, zrejme ho aj schvália.

Členka strany Gabriella Selmeczi odmieta, že by bol zákon diskriminačný. "Skutočný liberalizmus je, ak necháme deti do 18 rokov samotné s ich otázkami o svojej sexuálnej orientácii," povedala.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies