Maďarič: Vo voľnom vstupe do múzeí a galérií budeme pokračovať

NETKY.SK • 11 Január 2014, 08:21 • 2 min
Maďarič: Vo voľnom vstupe do múzeí a galérií budeme pokračovať

MADRID - Futbalisti tímu Granada CF zvíťazili v piatkovom stretnutí 19. kola španielskej Primera division nad Realom Valladolid 4:0. BRATISLAVA - Voľné vstupy pre návštevníkov niektorých múzeí a galérií zostanú aj tento rok.

slovakia

left justify in out

"Stúpla návštevnosť, takže v tomto projekte budeme pokračovať," potvrdil minister kultúry Marek Maďarič v rozhovore pre TASR.

Bezplatne bude tak naďalej vždy prvú nedeľu v mesiaci otvorených 37 výstavných a expozičných priestorov a pracovísk múzeí a galérií po celom Slovensku, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva. Slovenská národná galéria (SNG) zaviedla celoročný vstup zadarmo na výstavy v Bratislave a Pezinku a nie iba v spomínaný deň v mesiaci. Umožní im to sponzor, ktorý SNG našla.

Snahou ministerstva je, aby to takto v budúcnosti fungovalo vo všetkých štátom spravovaných múzeách a galériách. "To je cieľ, ku ktorému by sme mali smerovať," avizoval. Nemyslí si, že sa k tomu dá prepracovať iba cez získavanie sponzorov, keďže to by sa pri každej z týchto inštitúcií nedalo zrealizovať. Spôsob vidí v tom, aby sa múzeá a galérie naučili získavať prostriedky spojené s vyššou návštevnosťou nejakou pridanou hodnotou. Napríklad poskytovaním rôznych služieb či predajom suvenírov a umeleckých produktov.

Ako Maďarič upozornil, nedá sa k tomu pristúpiť zo dňa na deň. "Faktom je, že v tieto nedele výrazne stúpol počet návštevníkov. Prichádzajú rodiny s deťmi, čo je výborné, pretože kultúra má vtedy svoj zmyslel, keď je konzumovaná. Čiže darmo by sme mali pekné výstavy, keby na ne ľudia neprišli. V ďalších rokoch si viem predstaviť, že by sme voľné vstupy mohli rozšíriť na viacero nedelí v mesiaci a postupne by sme smerovali k čoraz viacej dňom s voľnými vstupmi," deklaroval minister.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies