MOSKVA / BRUSEL - Lídri EÚ súhlasia s uvalením sankcií na Bielorusko. Alexandr Lukašenko nechce diskutovať o situácii s Európou.
Európski lídri podporili demonštrantov
Prezidentské voľby v Bielorusku neboli ani slobodné, ani spravodlivé. Uviedol to predseda Európskej rady Charles Michel po dnešnom mimoriadnom summite k situácii v Bielorusku.
Lídri Európskej únie sa dohodli, že zavedú sankcie voči tým, ktorí počas protestov v Bielorusku použili násilie proti demonštrantom alebo sa podieľali na manipulácii počas prezidentských volieb.
Okrem toho, Európska únia je pripravená podporiť mierový prechod k demokracii v Bielorusku, uviedla v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
"Stojíme pri občanoch Bieloruska, ktorí žiadajú základné slobody a demokraciu," napísala von der Leyenová na Twitteri.
At #EUCO the EU gave 3 strong messages:
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) August 19, 2020
▪️We support Belarusians
who want fundamental freedoms
& democracy.
▪️We will sanction all those responsible for violence, repression & falsification of election results.
▪️We will support peaceful democratic transition in Belarus.
Dodala, že Európska komisia vyčlení Bielorusom 53 miliónov eur. 50 miliónov pôjde na pomoc podnikom a zdravotníctvu na boj proti pandémii COVID-19. Ďalšie dva milióny eur poputujú obetiam represií a násilia a jeden milión - na podporu nezávislých médií a občianskej spoločnosti. Tieto peniaze nebudú smerované do bieloruských orgánov, ale priamo do verejných organizácií a najmenej chránených skupín.
Lukašenko nechce viesť dialog
Kríza v Bielorusku musí byť vyriešená bez zásahu iných krajín, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zároveň by Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) mohla pomôcť pri organizovaní dialógu v krajine. Zásah z Ruska podľa Merkelovej by situáciu v Bielorusku komplikoval.
Nemecká kancelárka tiež potvrdila, že sa pokúsila o telefonicky rozhovor s Alexandrom Lukašenkom.
"Pokúsila som sa zorganizovať telefonický rozhovor s prezidentom Lukašenkom, ale nanešťastie on to odmietol," uviedla Merkelová.
Bieloruské úrady odmietajú nadviazať dialóg s Európou, zatiaľ čo Lukašenko obviňuje západné krajiny z pomoci pri protestoch.
"Prezident našej krajiny požiadal svojho ruského kolegu, aby povedal pani Merkelovej, aby Nemecko a celá západná Európa nezasahovali do vnútorných záležitostí Bieloruska, ako sa to teraz deje," uviedla Lukašenkova hovorkyňa Natália Ejsmontová.
Vyhlásenie Kremľa
Bielorusko nepotrebuje od Ruska vojenskú či inú pomoc v súvislosti s prebiehajúcimi protestmi, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Situácia v Bielorusku je jeho záležitosťou a Bielorusi by si ju mali vyriešiť sami.
"Veríme, že je potrebné urobiť všetko na vytvorenie podmienok pre to, aby situácia zostala v právnom rámci, v ktorom by sa mohol uskutočniť nevyhnutný dialóg," konštatoval Peskov.
Zahraničné mocnosti obvinil zo zasahovania do vnútorných záležitostí Bieloruska, čo označil za neakceptovateľné.
"Sme presvedčení, že v súčasnej situácii je hlavnou vecou to, že by nemal existovať žiadny vonkajší vplyv, žiadne zasahovanie do toho, čo sa v súčasnosti deje v Bielorusku," podotkol Peskov.
Ruský prezident Vladimír Putin predtým vyhlásil neakceptovateľnosť zasahovania do vnútorných veci Bieloruska. Túto pozíciu vyjadril v telefonických rozhovoroch s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies