Loď Bulgaria sa potopila pre otvorené lodné okienka

NETKY.SK • 16 August 2011, 11:15 • 2 min
Loď Bulgaria sa potopila pre otvorené lodné okienka

Loď Bulgaria sa potopila pre otvorené lodné okienka

slovakia

left justify in out

img

Potopenie výletnej lode na ruskej rieke Volga, pri ktorom 10. júla zahynulo 122 ľudí, spôsobil rad faktorov, vrátane zlého technického stavu plavidla, vážneho porušenia bezpečnostných predpisov a slabo vycvičenej posádky. Oznámila to dnes komisia ruského úradu pre kontrolu dopravy.
      Plavidlo Bulgaria vyrobené v roku 1955 v Komárne, ktoré viezlo vyše 200 pasažierov, kleslo na dno rieky v zlom počasí v ruskej Tatárskej republike.
      "Loď sa potopila, pretože v búrke stratila rovnováhu po tom, čo voda pretiekla cez otvorené bočné okienka," uviedli vyšetrovatelia. Podľa predpisov pritom všetky lodné okienka vrátane pasažierskych kajút pod hlavnou palubou musia byť zavreté, uviedla tlačová agentúra RIA Novosti.
      Bulgaria už počas plavby mala náklon na pravobok zhruba tri stupne. Počas búrky a zatáčania sa loď naklonila ešte viac. V priebehu minúty sa tak do lode dostalo 50 ton vody, ktorá ju poslala ku dnu.
      "Počas prehliadky potopenej lode potápači objavili, že 27 lodných okienok bolo otvorených na ľavej strane a 11 na pravej strane," uviedla Federálna služba pre dohľad nad dopravou.
      Krátko po tragédii médiá uvádzali, že loď Bulgaria bola naposledy na generálnej oprave pred 30 rokmi, pričom nemala licenciu na prepravu cestujúcich. Keď opúšťala prístav, bola preplnená a funkčný mala len jeden z dvoch motorov.
      Podľa vyšetrovacej správy kapitán lode napriek varovaniam pred búrkou neinformoval o plavbe dopravných dispečerov.
      V prípade boli zatiaľ obvinení dvaja ľudia - riaditeľka spoločnosti, ktorá si loď prenajímala, a inšpektor riečnej flotily, ktorý udelil Bulgarii súhlas na plavebnú prevádzku.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies