Irán vopred upozornil o útoku na americkú základňu

NETKY.SK • 14 Január 2020, 20:48 • 3 min
Irán vopred upozornil o útoku na americkú základňu

MOSKVA, KUVAJT – Iránsky útok na americkú základňu bol vopred oznámený irackej armáde a pre spoľahlivosť aj katarským diplomatom a napriek tomu, vojaci NATO ktorí boli ukrytí v bunkri, sedeli vystrašení a niektorý plakali. Povedal to dánsky seržant John korešpondentovi dánskeho kanálu TV2 v Kuvajte po tom, čo bol evakuovaný z americkej základne Ain al-Assad.

slovakia

left justify in out

"Bolo to neopísateľné. Nikdy som nič také nezažil a dúfam, že to už nikdy nezažijem. Bol to brutálny útok. Najhoršie bolo napätie a bezmocnosť vojakov pred očakávaním nových úderov. Nevedeli sme, kde a kedy padne ďalšia raketa. Vojaci reagovali rôzne: niektorí sa uzavreli do seba a iní plakali.“     

   

Zábavne v tom príbehu je to, že Daní a Američania sa skrývali v bunkroch postavených počas doby Saddáma Husajna. A ukázala sa ešte jedná zaujímavá skutočnosť, že Američania sa ani nepokúsili nasadiť svoje protiraketové systémy Patriot proti iránskym raketám. V celom Iraku nebola zaznamenaná žiadna aktivita amerických systémov protivzdušnej obrany.

 

"Bola to situácia, ku ktorej neboli sme pripravení,“ povedal seržant. "Prvý úder bol prekvapením. Zaútočilo 9 rakiet, z tonovým výkonom každá. Bolo to neopísateľné. Keď sme vyšli na povrch, uvideli sme roztrhané helikoptéry a diery boli také veľké, že v nich by sa dalo zaparkovať kamión.“       

 

Teraz do Kuvajtu cestujú psychológovia, aby pomohli dánskym vojakom zotaviť sa z hrozivého zážitku. "Skutočne ich potrebujeme,“ cituje TV2 slová seržanta.  

 

Psychológov potrebovala nie tak dávno aj celá posádka amerického torpédoborca Donald Kuk, keď vstúpila do Čierneho mora a priblížila sa k krymskému pobrežiu. Vtedy ruský bombardér Su-24 obletel niekoľko krát americký torpédoborec a simuloval útok. Po dvoch dňoch americká loď plnou rýchlosťou vletela do rumunského prístavu v Constante, kde 27 členov posádky vrátane niekoľkých námorníkov podala správy o ukončení služby v americkom námorníctve.

 

Zdalo by sa, prečo? Veď Su-24 nemal rakety ani bomby, ale aj keby mal, nebude bombardovať americkú loď v neutrálnych vodách. Len že lietadlo malo pod trupom kontajner s komplexom elektronického boja "Khibiny“, ktorý zmenil americkú bojovú loď na bezmocný plech, vypol radar, väčšinu vojenskej elektroniky, obvody kontroly zbraní a systémy prenosu údajov. Cela posádka ostala bezmocná a odrezaná od sveta.

 

Ruské lietadlo 12-krát preletelo nad americkou loďou a simulovalo raketový útok, na ktorý mohli americkí námorníci odpovedať jedine pomocou osobných pištolí. Viac počas tejto kampaní „Donald Kuk“ sa nepriblížil k ruským vodám.        
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies