Llíbyjské vládne jednotky ovládli celú Syrtu

NETKY.SK • 5 December 2016, 14:43 • 2 min
Llíbyjské vládne jednotky ovládli celú Syrtu

MISURÁTA - Ozbrojené sily lojálne líbyjskej vláde národnej jednoty podporovanej OSN dnes oznámili, že sa v meste Syrta zmocnili aj posledných oblastí obsadených príslušníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

slovakia

left justify in out

Syrta je pod úplnou kontrolou našich síl, uviedol hovorca vládnych síl. Vláde verné jednotky na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook píšu o "víťazstve" a "návrate Sirty" pod správu líbyjskej vlády. Mesto Syrta leží na pobreží Stredozemného mora. Je to rodisko bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorý prišiel o život pri povstaní v roku 2011. Operácia vládnych síl proti IS, ktoré si zo Syrty urobili svoju baštu v Líbyi, sa začala v máji tohto roku.

 

Syrta, ležiaca približne 450 kilometrov východne od hlavného mesta Tripolis, je strategicky dôležitá, pretože sa nachádza na spojnici medzi východom a západom Líbye. Džihádisti z IS ju obsadili vlani, čím sa stala najväčším mestom v ich rukách mimo územia Iraku a Sýrie.

 

Islamský štát využil chaos, ktorý vládne v Líbyi od zvrhnutia dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 a na viac ako 100 kilometrov dlhom páse riedko osídleného centrálneho pobrežia vyhlásil kalifát, kam sa stiahli tisíce džihádistov z Blízkeho východu. Vláda národnej jednoty sa presunula do Tripolisu v marci a dúfa, že sa jej v Líbyi podarí obnoviť stabilitu a zastaviť expanziu IS.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies