Prezident na Srí Lanke oznámil znovuzavedenie trestu smrti po 42 rokoch

NETKY.SK • 6 Február 2019, 17:15 • 2 min
Prezident na Srí Lanke oznámil znovuzavedenie trestu smrti po 42 rokoch

KOLOMBO - Prezident Srí Lanky v stredu oznámil, že v priebehu dvoch mesiacov sa v krajine skončí 42 rokov trvajúce moratórium na trest smrti, informovala agentúra AFP. Trest má byť obnovený obesením odsúdencov za drogovú kriminalitu.

slovakia

left justify in out

Prezident Maithrípála Siriséna povedal poslancom parlamentu, že chce obnoviť trest smrti pre pašerákov drog. Podľa vlastných slov chce nasledovať príklad filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ktorý v roku 2016 nariadil rozsiahlu policajnú operáciu proti nelegálnemu obchodovaniu s drogami. Siriséna Filipíny navštívil minulý mesiac.

 

"Dúfam, že prvá poprava obesením sa uskutoční v priebehu jedného alebo dvoch mesiacov," povedal. "Vyzývam organizácie v oblasti ľudských práv, aby na nás ohľadom tohto rozhodnutia nevyvíjali nátlak," dodal.

 

Srí Lanka síce stále ukladá tresty smrti za vraždy, znásilnenia a drogovú kriminalitu, od roku 1976 sú však zmiernené na doživotný trest odňatia slobody, napísala na svojom portáli agentúra Reuters.

 

 

Srílanská ministerka spravodlivosti v utorok informovala, že administratívne kroky na popravu piatich ľudí vinných z drogovej kriminality boli vykonané a Siriséna už musí len podpísať rozsudky smrti.

 

Zástupcovia srílanských väzníc oznámili, že stále hľadajú vykonávateľa trestu smrti obesením. Posledný kat podľa AFP odišiel do dôchodku v roku 2014.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies