Letisko Bratislava ešte očakáva pokles cestujúcich o 3 %

NETKY.SK • 28 December 2014, 13:56 • 2 min
Letisko Bratislava ešte očakáva pokles cestujúcich o 3 %

BRATISLAVA - Bratislavské letisko očakáva v roku 2014 ešte mierny pokles počtu cestujúcich.

slovakia

left justify in out

V porovnaní s minulým rokom, keď vybavilo 1,373 milióna pasažierov, by ich malo byť v tomto roku približne o tri percentá, resp. o štyridsaťtisíc menej. Skokovú zmenu k nárastu predbežne v státisícoch cestujúcich letisko predpokladá vďaka novým leteckým spojeniam v roku 2015.

 

"Počítame s tým, že by počet cestujúcich na prílete a odlete mohol vzrásť o približne štyristotisíc. A to aj napriek tomu, že nové letecké linky, ktoré nárast cestujúcich prinesú, budú v prevádzke až od apríla 2015," informoval generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a. s. Ivan Trhlík. Do dvoch rokov by sa podľa neho počet cestujúcich na letisku mal zvýšiť na dva milióny ročne. 

 

Kým v minulom roku letisko významne znížilo kumulovanú stratu a zvýšilo prevádzkový zisk, teda konsolidovalo hospodárenie firmy, rok 2014 bol čisto obchodným a priniesol nové letecké spojenia. Za mimoriadny obchodný úspech považuje Trhlík zavedenie pravidelnej linky spoločnosti flydubai z Bratislavy do Dubaja v Spojených arabských emirátoch od 6. decembra. 

 

Bratislavské letisko má pravidelné letecké spojenie s touto destináciou po prvý raz v histórii. "Navyše už krátko po začatí predaja leteniek flydubai pridal pre veľký záujem cestujúcich namiesto pôvodných dvoch plánovaných letov týždenne aj tretiu frekvenciu," uviedol šéf bratislavského letiska. Aerolínie zabezpečujú spojenie s Dubajom v utorok a sobotu a od 14. januára budú aj v stredu. 

 

Letisko v hlavnom meste SR v tomto roku pred zimnou sezónou prišlo o pravidelnú linku spoločnosti Norwegian Air Shuttle do Osla. "Spoluprácu s našim letiskom ukončili bez udania dôvodu zo dňa na deň. Počas svojej profesionálnej kariéry som nič podobné nezažil. Letecká spoločnosť s nami odmieta akýmkoľvek spôsobom komunikovať, na nič nereaguje," priblížil Trhlík. Letisko sa nevzdáva a už požiadalo o súčinnosť veľvyslanca SR v Nórsku aj ministerstvo zahraničných vecí. 

 

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair 13. novembra oznámila, že otvorí svoju bázu na letisku v Bratislave v marci 2015. Bude mať na nej spočiatku dve lietadlá, ktoré budú na letisku nocovať. "V minulosti sa o to už niekoľkokrát pokúšali predchádzajúce vedenia spoločnosti, no bez výsledkov. Definitívne sa to podarilo dohodnúť až súčasnému vedeniu, čím sa Letisko Bratislava definitívne dostáva na leteckú mapu Európy. Báza prinesie lepšie časy príletov a odletov pre cestujúcich a počas leta sedemnásť leteckých spojení, vrátane dvoch nových liniek do Madridu a Atén," dodal Trhlík. 

 

Pre letisko je zásadná aj spolupráca s rakúskou leteckou spoločnosťou Niki, dcérou nemeckého Air Berlin. Nový dopravca 4. decembra informoval, že bude lietať z Bratislavy od apríla 2015 do Bruselu 11-krát týždenne, Palmy de Mallorca trikrát v týždni a krátke spojenie do Viedne bude zabezpečovať šesťkrát za týždeň najmä na prestup na svoje linky z rakúskej metropoly. 

 

"Bratislavské letisko sa tak okrem samotného rozvoja priamych leteckých spojení s Niki dostane prostredníctvom aliancie One World a siete Etihad Airways Group po prvýkrát v histórii do ponuky celosvetovej distribučnej siete GDS a letenku z Bratislavy a do nej si bude môcť kúpiť cestujúci prakticky z každého miesta na svete," zdôraznil Trhlík s tým, že to doteraz nebolo možné. 

 

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a. s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,43 mil. eur. História letiska siaha do roku 1946. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, pričom Fond národného majetku SR spravuje 50,30 % akcií a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR 49,70 % akcií.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona