Lavrov tvrdí, že vzťahy USA a Ruska sú horšie ako počas studenej vojny

NETKY.SK • 28 Apríl 2021, 16:38 • 2 min
Lavrov tvrdí, že vzťahy USA a Ruska sú horšie ako počas studenej vojny

MOSKVA - Vzťahy Ruska a Spojených štátov sú v súčasnosti horšie ako počas Studenej vojny.

slovakia

left justify in out

Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov s tým, že dôvodom je nedostatok vzájomného rešpektu. Moskva je podľa ministra pripravená normalizovať vzťahy s Washingtonom, druhým dychom však dodal, že Spojené štáty by sa nemali stavať do pozície „panovníka" a zhromažďovať svojich spojencov proti Rusku a Číne.

 

Éra Studenej vojny

Ak Spojené štáty odmietnu dialóg postavený na vzájomnej úcte a vyvážených záujmov, „budeme žiť v podmienkach studenej vojny alebo horších".

„Počas studenej vojny bolo napätie na vysokej úrovni a často sa objavovali riskantné krízové situácie, no zároveň tam bol vzájomný rešpekt. Zdá sa mi však, že toho je teraz nedostatok," skonštatoval Lavrov v ruskej štátnej televízii.

Bidenova administratíva tento mesiac uvalila na Rusko sankcie pre ovplyvňovanie a zasahovanie do minuloročných prezidentských volieb a tiež pre účasť na kybernetických útokoch na federálne agentúry, čo Moskva odmieta.

 

Súvisiaci článok: ROZHOVOR: Chmelár: Rusi sa bránia spôsobom, aký uznávajú za vhodný. Často je to však agresívne a za hranicou medzinárodného práva

 

Stretne sa Putin s Bidenom

Spojené štáty tiež nariadili vyhostenie 10 ruských diplomatov. Rusko odpovedalo vyhostením 10 amerických diplomatov a ďalšími krokmi. Biden pritom spolu s ohlásením sankcií vyzval na deeskaláciu napätia a nechal otvorené dvere pre spoluprácu s Ruskom v určitých oblastiach.

Lavrov v rozhovore tiež poznamenal, že Moskva vníma pozitívne návrh prezidenta Bidena, ktorý navrhol stretnutie Vladimirovi Putinovi na samite v lete. 

 

Dodal však, že ešte musia analyzovať všetky aspekty iniciatívy. Samotný Lavrov sa podľa vlastných slov na budúci mesiac zúčastní na stretnutí zástupcov arktických krajín na Islande a v prípade, že tam príde americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, je pripravený sa s ním stretnúť.

 

Prečítajte si tiež: Odpoveď Moskvy na sankcie zo strany Washingtonu sa dala predpokladaťtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies