Kybernetická bezpečnosť verejného sektora sa má zlepšiť, podpísala prezidentka

NETKY.SK • 18 Júl 2023, 18:45 • 2 min
Kybernetická bezpečnosť verejného sektora sa má zlepšiť, podpísala prezidentka

BRATISLAVA - Kybernetická a informačná bezpečnosť verejného sektora sa má zlepšiť. Vyplýva to z novely zákona o informačných technológiách vo verejnej správe (ITVS), ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

slovakia

left justify in out

Právna úprava dopĺňa jednoznačnejšie vymedzenie povinnosti používať jednotný dizajnový manuál pre webové sídla a elektronické služby. Cieľom je zjednotiť používateľské rozhrania a spôsob komunikácie s používateľom pri poskytovaní elektronických služieb, a to aj vo vzťahu k vyhláške Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR o elektronizácii agendy verejnej správy.

Novela ďalej spresňuje kompetencie vládnej jednotky pre riešenie počítačových incidentov CSIRT a MIRRI. S tým súvisí úprava vzťahov medzi zákonom o ITVS a zákonom o kybernetickej bezpečnosti. 

Úprava zavádza aj jednoznačný postup pri nahlasovaní kybernetických bezpečnostných incidentov. Legislatívna zmena má tiež znížiť byrokratickú záťaž a upravuje aj zákon o e-Governmente. To má priniesť napríklad jednoduchšie pravidlá pre vytváranie elektronických formulárov, vysvetlilo MIRRI.

Legislatívnou zmenou sa tiež spresňuje napríklad stanovenie postupov riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov pre všetkých správcov. Odrážajú sa ňou požiadavky vyplývajúce z Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy. Novela bude účinná od 1. augusta tohto roka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Atos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies