Kuzminová rada spomína na zlaté Soči, do nového roku si želá najmä zdravie

NETKY.SK • 22 December 2014, 22:39 • 2 min
Kuzminová rada spomína na zlaté Soči, do nového roku si želá najmä zdravie

BRATISLAVA - Kráľovnou slovenského športu za uplynulý rok sa podľa očakávania stala Anastasia Kuzminová. Víťazstvo v ankete Športovec roka jej patrí zaslúžene a dosiahla ho vďaka zlatej medaile v šprinte na zimnej olympiáde v Soči. Zopakovala tak triumf spred štyroch rokov a ako jediná biatlonistka v histórii obhájila zlato na ZOH v rovnakej disciplíne.

slovakia

left justify in out

Bol to jej najväčší úspech v sezóne, ale zďaleka nie jediný. Populárna "Nasťa" k nemu pripojila aj šieste miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára, jej dosiaľ najlepšie v kariére, či dve víťazstvá v samom závere SP vo finále v nórskom Holmenkollene. "Sezóna sa mi veľmi vydarila. Úspech na olympijských hrách bol vydretý, bola to dlhá cesta a dlhá príprava. To, na čo sme sa chystali celé štvorročné obdobie, to sa nám aj podarilo. Vďaka tomu som dokázala obhájiť zlato a vďaka tomu som aj dnes tu," uviedla.

 

Svoju zlatú jazdu si v televízii nepremieta. Netreba, všetky spomienky má zachytené v hlave: "Mám ich pekne poukladané v hlave a aj na poličkách. Keď príde príležitosť o tom porozprávať, ako napríklad pre deti zo základných škôl, tak som rada. Vždy som pri tom mala pocit, že znova zažívam ten úspech, mala som zimomriavky, ako keby som bola znova na trati a pretekala a znova sa vracala do tých športovísk. Vážne to boli jedny z najlepších olympijských hier. Nie len pre mňa, ale vraveli to aj ostatní športovci."

 

Úspech zo Soči si užíva aj s odstupom času, ale už s inými pocitmi, ako keď preťala cieľ. "V momente, keď sa vyhrá, príde taký ošiaľ, výbuch emócií. Ale postupom času je to iné. Človek prichádza na to, že to bolo vážne niečo výnimočné, že to bol kus dobre odvedenej práce. Taká vďaka za snahu, ktorú človek niekoľko rokov vykonával a bol trpezlivý, keď sa darilo a aj keď sa nedarilo. A pritom stále myslel na to, že bude lepšie a že príde ten čas, keď to prekukne," povedal po prevzatí ceny pre najlepšiu športovkyňu Slovenska za rok 2014.

 

V tradičnej ankete triumfovala s jasným, vyše 300-bodovým náskokom pred víťazom Stanleyho pohára Mariánom Gáboríkom. Na otázku komu by cenu zverila ona nechcela odpovedať. "Nechcem hovoriť o tom, komu by som dala hlas. Ja budem najradšej, ak sa v ďalších rokoch v tejto ankete objavia nové mená, mladí športovci. Pretože sa mi zdá, že sa v posledných rokoch v ankete točíme stále tí istí vrcholoví športovci. Chýba tam tá mladá krv, mládež, ktorá by bola dobrým ukazovateľom toho, že šport na Slovensku žije," uviedla.

 

Kuzminová žiarila na galavečeri v červenej róbe. Aj keď do slávnostného prostredia dokonale zapadla, priznala, že obľubuje iný "outfit": "Takýchto slávnostných príležitostí nie je veľa, takže je to príjemné. Ale necítim sa úplne v mojej koži, pretože je mi bližšia kombinéza a puška za chrbtom. Tieto šaty mi vybrala moja sestra, už ich mala pre mňa prichystané."

 

Kým uplynulý ročník zakončila víťazne a vo výbornej forme, ten prebiehajúci neodštartovala najlepšie. Vlastne ho nezačala vôbec. Ešte pred sezónou sa rozhodla vynechať úvodné kolo vo švédskom Östersunde a do pretekov mala naskočiť až v druhom. Pre zdravotné problémy však nakoniec neštartovala v rakúskom Hochfilzene a ani v treťom kole v slovinskej Pokljuke. Dôvodom je vírusové ochorenie, pre ktoré nebola schopná podať optimálny výkon. Ani krátko pred koncom roka nevedela povedať, kedy sa znovu objaví na trati "Je to otázka času a budeme o tom hovoriť až v januári, pretože momentálny stav mi nedovoľuje pretekať na vrcholnej úrovni. Takže zatiaľ to necháme tak, ako to je, v obmedzenom režime a v januári k tomu povieme viac," uviedla.

 

Svetový pohár pozorne sleduje, ale priznala, že v televízii to nie je to pravé orechové: "Sedieť pri obrazovke a fandiť našim je úplne iné, ako byť na trati súčasťou tímu a bojovať pod vlajkami Slovenska. Sú to iné pocity a stále myslím na to, ako by som tam vyzerala ja, ako by som sa zaradila. Je tam málo lídrov, ktorí ostali v tejto sezóne, a veľa mladých dievčat, veľa nových mien."

 

Keďže ju momentálne trápi zdravie, jej želanie do roku 2015 bolo zrejmé. "Želám si hlavne zdravie pre celú moju rodinu a ľudí okolo mňa a taktiež takú pohodu a čo najmenej stresov pre všetkých. To je to vzácne a to dobré, ktoré prajem každej rodine. Fanúšikom želám, nech nestrácajú trpezlivosť, výsledky prídu a nie len u mňa, ale aj u našich dievčat," povedal Kuzminová, ktorej sa pre chorobu zmenilo aj tradičné trávenie koncoročných sviatkov. "Na Silvestra by sme mali byť vonku. Práve riešime, kam pôjdeme, keďže na Slovensku je zlá situácia so snehom. Ale v tých športových centrách to nie je ľahké s ubytovaním. Takže máme na pláne, že pôjdeme preč a Silvester strávime pracovne. Doteraz to bolo vždy tak, že sme boli cez Vianoce preč a Nový rok sme oslavovali doma. Teraz je to práve naopak. Pyrotechniku mať určite nebudeme, maximálne lampión šťastia," dodala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies