Kuba je prvou krajinou, ktorá zastavila prenos HIV z matky na dieťa

NETKY.SK • 1 Júl 2015, 06:31 • 2 min
Kuba je prvou krajinou, ktorá zastavila prenos HIV z matky na dieťa

HAVANA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v utorok Kubu za prvú krajinu na svete, v ktorej sa podarilo zastaviť prenos vírusu HIV a syfilisu z matky na dieťa.

slovakia

left justify in out

Medzinárodné delegácie, ktoré v marci na Kubu vyslali WHO a Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO), rozhodli, že Havana splnila potrebné kritéria, uvádza sa vo vyhlásení WHO. V roku 2013 sa na Kube narodili iba dve deti s HIV a päť so syfilisom, uvádza sa vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

 

Bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti považuje kubánska komunistická vláda za jeden z najväčších úspechov revolúcie v roku 1959. Kubánci sa však sťažujú na pokles štandardov v zdravotníctve, ku ktorému došlo po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991.

 

PAHO a WHO ocenili Kubu za to, že matkám poskytuje prístup k prenatálnej starostlivosti vrátane testovania na HIV a syfilis, ako aj za liečbu matiek, u ktorých boli výsledky testov pozitívne. Obe organizácie spustili kampaň na zastavenie vrodeného prenosu HIV a syfilisu na Kube a v ďalších krajinách v roku 2010.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies