Krajčí priniesol potvrdenie toho, čoho sme sa obávali

NETKY.SK • 4 Január 2021, 21:39 • 2 min
Krajčí priniesol potvrdenie toho, čoho sme sa obávali

Minister Krajčí prezradil novú významnú informáciu o koronavíruse. Napísal to na sociálnej sieti.

slovakia

left justify in out

Nový variant kmeňa je už podľa informácií, ktoré poskytol, aj na Slovensku. „Ešte medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7,“ napísal šéf rezortu zdravotníctva.

 

Prvý výsledok prišiel už v okrese Michalovce, kde tím Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) dokázal „v spolupráci s Prirodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikovať tzv. anglický kmeň“.

 

Krajčí doplnil, že vychádzajúc z údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení je kmeň o 70% schopnejší šíriť sa. Má tiež „vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož“.

 

Krajčí zdôraznil, že jeho šírenie je silnejšie u ľudí pod 60 rokov a je intenzívny aj medzi tými najmladšími. „Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu sú v porovnaní s pôvodným vírusom nezmenené,“ doplnil Marek Krajčí na sociálnej sieti. Dezinfekčné gély, ale aj rúška si môžete kúpiť na shop.netky.sk. Prečítajte si aj o odložených maturitách.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Michal redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies