Kotlebovci chcú obmedziť trestnoprávnu imunitu prezidenta

NETKY.SK • 16 Jún 2019, 12:46 • 2 min
Kotlebovci chcú obmedziť trestnoprávnu imunitu prezidenta

BRATISLAVA - Trestnoprávna imunita prezidenta Slovenskej republiky by mala byť obmedzená výlučne na výroky prednesené počas výkonu jeho funkcie. To znamená, že za všetky ostatné trestné činy bude môcť byť trestne stíhaný. Navrhujú to poslanci NR SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS).

slovakia

left justify in out

Na júnovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh na zmenu Ústavy SR. „Dosiahne sa tým stav, keď výkon funkcie prezidenta SR nebude motivovaný výsadami, ako je to dnes, ale reálnou túžbou a schopnosťou reprezentovať SR navonok i dovnútra v tom najlepšom svetle," odôvodnili predkladatelia.

 

obrazok


Podľa ĽSNS v roku 2012 prijala Slovenská republika zásadnú zmenu, ktorou bolo zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov NR SR. „Týmto ustanovením, ktoré prijalo 144 poslancov NR SR a ktoré zároveň vytvorilo z „nadľudí“ rovnocenných ľudí, sa nastavil smer, akým sa Slovenská republika mala po nasledujúce roky vydať. Dnes, po šiestich rokoch od jasného signálu slovenskej verejnosti je najvyšší čas posunúť demokratické zriadenie ďalej a privilégium prezidenta SR zrušiť," tvrdia poslanci ĽSNS.

Kotlebovci navrhujú, aby obžalobu na prezidenta za spáchanie trestného činu bola oprávnená podávať NR SR, a to trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. O obžalobe bude rozhodovať v prvom stupni Najvyšší súd SR. Ako odvolací súd bude o obžalobe rozhodovať senát Ústavného súdu SR.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies