Kotleba sa dnešného pojednávania nezúčastnil z dôvodu zasadania NRSR

NETKY.SK • 15 Máj 2020, 13:06 • 2 min
Kotleba sa dnešného pojednávania nezúčastnil z dôvodu zasadania NRSR

PEZINOK - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz požiadal súd, aby zvážil zatknutie lídra opozičnej ĽSNS Mariana Kotlebu a predviedol ho na hlavné pojednávanie v kauze kontroverzných šekov.

slovakia

left justify in out

Preložené pojednávanie 

Kotlebovi obhajcovia argumentujú, že na dnešné pojednávanie Špecializovaného trestného súdu nemohol prísť pre povinnosti v parlamente. Súd Kotlebovo ospravedlnenie akceptoval a odročil pojednávanie na 28. a 29. mája.

 

img

 

Rokovanie NRSR

Honz svoju žiadosť opiera aj o skúsenosti s Kotlebom počas vyšetrovania. Podľa jeho slov si opakovane neprevzal zásielky, nebol prítomný na adrese a nebolo mu možné doručovať listiny. Kotlebovi obhajcovia Tomáš Rosina a Ondrej Mularčík zase apelovali na fakt, že parlament sa momentálne riadi krízovým režimom a rokovania sa zvolávajú na poslednú chvíľu. Na otázku, či nie je bežné, že sa poslanci ospravedlňujú z rokovaní, Mularčík uviedol, že sa rokuje najmä o riešení krízy spôsobenej ochorením COVID-19, a preto je potrebné, aby poslanci sedeli v poslaneckých laviciach.

 

img

 

Honz ospravedlnenie neakceptuje 

"Pandémia fašizmu je tiež nebezpečná, nielen pandémia COVID-19," reagoval prokurátor Honz. Ospravedlnenie nepovažuje za adekvátne, avšak riadi sa súdom, ktorý ho akceptoval. Kotleba doručil ospravedlnenie súdu vo štvrtok (14. 5.) večer po tom, ako sa podľa vlastných slov dozvedel, že bude schôdza parlamentu pokračovať aj v piatok.

 

Poslanec tu nemá výhody 

Sudkyňa Ružena Sabová vzhľadom na jeho neúčasť a neudelenie súhlasu na konanie v neprítomnosti odročila pojednávanie na 28. a 29. mája. To namietal Kotlebov obhajca Mularčík, ktorý má informáciu, že aj vtedy bude rokovať parlament. Sudkyňa to však neakceptovala a termín naďalej platí. "Zákonná povinnosť poslanca Národnej rady SR je na rovnakej úrovni ako zákonná povinnosť obvineného prísť na pojednávanie," dodal Mularčík.

 

img

 

Obvinenie Kotlebu 

Obhajca Rosina ozrejmil, že Kotleba nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, pretože sa cíti nevinný a nevinu chce aj aktívne preukazovať. Prokurátor podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka. Predseda ĽSNS sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Číslo 1488 považuje obžaloba za neonacistickú šifru, čo na súde potvrdil aj znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies