Kórejský parlament bude 9. decembra hlasovať o odvolaní prezidentky Pak Kun-hje

NETKY.SK • 2 December 2016, 07:12 • 2 min
Kórejský parlament bude 9. decembra hlasovať o odvolaní prezidentky Pak Kun-hje

SOUL - Tri juhokórejské opozičné strany budú 9. decembra hlasovať o odvolaní prezidentky Pak Kun-hje v súvislosti s jej zneužitím moci. Trojica opozičných strán hodlá presvedčiť aj členov prezidentkinej strany Senuri, aby sa zúčastnili na hlasovaní. Hlasovanie však prebehne aj vtedy, ak Pak sama ohlási odstúpenie.

slovakia

left justify in out

Na odvolanie prezidentky je potrebná dvojtretinová väčšina parlamentných hlasov; za to, aby opustila svoj úrad, musí teda okrem celej opozície a nezávislých poslancov hlasovať i najmenej 28 členov vládnucej strany Senuri. Pak vyhlásila, že je pripravená odstúpiť, rozhodnutie o svojom politickom osude ale ponechá na parlamente.

 

Vládnuca strana vo štvrtok na prezidentku naliehala, aby sa vzdala funkcie na budúci rok v apríli s tým, že voľby novej hlavy štátu, pôvodne naplánované na koniec roku 2017, by sa uskutočnili v júni. Pak, ktorej popularita minulý týždeň klesla na rekordné štyri percentá, sa za škandál ospravedlnila, spáchanie trestného činu však odmieta.

 

Pak je obviňovaná z toho, že umožnila svojej dôverníčke Čche Son-sil, ktorá nie je členkou vlády, neoprávnene zasahovať do oficiálnych záležitostí krajiny. Čche je vo vyšetrovacej väzbe, pričom nedávno voči nej vzniesli obvinenie.

 

Čche je okrem iného podozrivá z toho, že svoju dlhoročnú známosť s prezidentkou využila na získanie darov na založenie dvoch súkromných nadácií, na účty ktorých previedla približne 70 miliónov dolárov. Vplyv na politické dianie mala Čche aj v tom, že jej prezidentka dávala redigovať svoje vyhlásenia a prejavy ešte pred ich zverejnením.

 

Za odstúpenie hlavy štátu demonštrujú posledné týždne státisíce Juhokórejčanov doma aj v cudzine.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies