Výsledky prezidentských volieb v Rakúsku sú známe, Van der Bellen získal vyše 53% hlasov

NETKY.SK • 6 December 2016, 13:24 • 2 min
Výsledky prezidentských volieb v Rakúsku sú známe, Van der Bellen získal vyše 53% hlasov

VIEDEŇ - Konečné výsledky opakovaného druhého kola prezidentských volieb v Rakúsku, ktorých víťazom sa stal bývalý predseda strany Zelených Alexander Van der Bellen, dnes oficiálne potvrdil minister vnútra Wolfgang Sobotka, pričom vyjadril potešenie nad tým, že príslušné postupy sa tentoraz podarilo "riadne, dôsledne a vynikajúco" zvládnuť. Podľa jeho vyhlásenia zatiaľ nie sú nijaké náznaky, že by mohol tieto výsledky niekto napadnúť.

slovakia

left justify in out

Bilancia nedeľňajšieho hlasovania, ktorú Sobotka oficiálne potvrdil, pripisuje Van der Bellenovi ako nezávislému kandidátovi víťazstvo nad uchádzačom pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom v pomere 53,8 ku 46,2 percenta odovzdaných hlasov, teda presvedčivejšie ako v pôvodnom druhom kole z 22. mája, keď bol náskok Van der Bellena iba minimálny.

 

Víťazného kandidáta na prezidenta podporilo v absolútnych číslach 2.472.892 voličov, jeho protivník získal 2.124.661 hlasov. Celková účasť bola napriek predvolebným prognózam vyššia ako v máji a dosiahla 74,2 percenta oprávnených voličov.

 

Konečné výsledky budú oficiálne platné až po uplynutí lehoty na prípadné podanie námietok, tie však Sobotka podľa vlastných slov tentoraz neočakáva a Rakúsko tak bude mať nového prezidenta ešte pred Vianocami. V súlade s tým zablahoželal Van der Bellenovi už ako budúcej hlave štátu.

 

Rakúski voliči opätovne rozhodovali o novej hlave štátu po tom, ako májové hlasovanie poznačili pochybenia pri sčítavaní hlasov. Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Van der Bellena (72), iné zasa hovorili o nepresvedčivom triumfe Hofera (45), ktorý cítil šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies