Kollára hnevajú drahšie potraviny a energie. Nechce, aby ľudia živorili

NETKY.SK • 23 September 2021, 16:41 • 2 min
Kollára hnevajú drahšie potraviny a energie. Nechce, aby ľudia živorili

BRATISLAVA - Minister práce Milan Krajniak vyhlásil, že je nutné pomôcť ľuďom, aby prežili nadchádzajúcu zimu. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka sa existujúca pracovná skupina neustále snaží hľadať možné riešenia, ktoré by pomohli Slovákom.

slovakia

left justify in out

Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyzval koalíciu, aby zriadila pracovnú skupinu naprieč ministerstvami pre nárast cien potravín a energií. "Máme tu veľa ľudí, ktorí sú už dnes v energetickej chudobe, a ľudí, ktorí si už dnes ledva kupujú základné potraviny. Po náraste cien budú môcť ľudia len živoriť,“ uviedol Kollár na tlačovom brífingu.

 

img

 

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) konštatoval, že ľudia budú môcť čerpať peniaze z plánu obnovy  pravdepodobne i na riešenie energetickej chudoby počas budúceho roka. "Potrebujeme ľuďom pomôcť prežiť túto zimu. Vieme, že na ministerstve hospodárstva riešia z hľadiska ich vlastných kompetencií, ako reagovať na tento rast cien energií. Vo viacerých krajinách však tento problém riešia prostredníctvom sociálnych kompenzácií." 

 

Prečítajte si tiežBoris Kollár uviedol, za akých okolností by odišiel z koalície

 

Ako príklady uviedol Veľkú Britániu, Francúzsko, Španielsko či Grécko. Podľa jeho slov je potrebné mať pripravené riešenie."Chceme sa inšpirovať tým, čo niektoré krajiny prijali. Napríklad vo Francúzsku vyčlenili pol miliardy eur na dotácie pre ľudí najviac postihnutých energetickou chudobou." Na najbližšej koaličnej rade by chceli iniciovať, aby dotknuté ministerstvá začali prierezovo spolupracovať a pripravovať sa na to, keď regulačné orgány budú reagovať na ceny energií a ceny potravín.

 

Ficov dlh 

 

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík reagoval na sociálnej sieti na ceny energií. "Naša pracovná skupina na dennej báze hľadá riešenia a jej členmi sú okrem Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Ministerstva financií (MF) SR aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Spoločne pracujeme na riešeniach, ktoré zmiernia dosahy celosvetovej krízy čo najviac. Zatiaľ sa nám podarilo napríklad úspešne vymazať celý historický Ficov dlh v hodnote 360 miliónov eu

r."

img

 

 

Rusko obmedzilo dodávky plynu do EurópyEurópska únia (EÚ) v súčasnosti uvažuje o opatreniach, ktoré by mohli pomôcť obmedziť rast cien. Na riešenie sa snaží prísť len pár týždňov pred začiatkom vykurovacej sezónyEuroposlankyňa Kadri Simsonová uviedla, že Európska komisia zvažuje, aké nástroje má k dispozícii. 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies