Kollár: Na novej nemocnici by mali zarobiť ľudia, nie súkromník

NETKY.SK • 13 Február 2015, 10:05 • 2 min
Kollár: Na novej nemocnici by mali zarobiť ľudia, nie súkromník

BRATISLAVA - Ľudia, nie súkromník, by mali zarobiť na výstavbe novej nemocnice v Bratislave. V úvode 12. rokovacieho dňa 46. schôdze NR SR to naznačil poslanec Jozef Kollár (nezaradený) počas rozpravy k Informácii o zámere realizácie výstavby novej nemocnice v hlavnom meste SR. Kollár rečnil pred vyprázdnenou sálou, z dnešného skráteného rokovacieho dňa sa ospravedlnilo až 17 poslancov.

slovakia

left justify in out

Opozičný poslanec je totiž presvedčený, že nová nemocnica by sa nemala stavať pomocou projektu PPP (verejno-súkromné partnerstvo), ale cez verejno-občianske partnerstvo (VOP). Kým na PPP projekte zarobí vláde spriaznený súkromný investor, na VOP získajú občania.

 

Model financovania cez VOP vychádza z toho, že štát založí špeciálnu obchodnú spoločnosť len za účelom postavenia a následného prevádzkovania nemocnice. Investičné náklady projektu majú byť hradené zo 60 percent z bankového úveru štandardnými obchodnými podmienkami s komerčnou bankou a so štandardným úrokom a 40 percent investičných nákladov by bolo financovaných prostredníctvom štátnych dlhopisov, ktoré by štát vydal a retailovým (maloobchodným) spôsobom umiestnil na trh. Spomínané štátne dlhopisy by si mohli nakupovať len ľudia, žiadne firmy. Dlhopisy by však mohli nakupovať len do istej sumy.

 

Kollár už skôr porovnal financovanie cez PPP a VOP. Ako tvrdil, ziskovosť by bola porovnateľná, kľúčový je podľa neho príjemca. Kým pri PPP by profitoval súkromný investor spriaznený s vládou, pri VOP by to bola špeciálna projektová organizácia v 100-percentnom vlastníctve štátu. "Čiže, prevádzkové výnosy po odpočítaní nákladov a bankových dlhov by boli príjmom štátneho rozpočtu," uviedol Kollár.

 

Výnosnosť investície by bola pri PPP 15,6 percenta, pri VOP do 15,6 percenta. Opäť s tým rozdielom, že pri PPP by štát garantoval výnos súkromnému investorovi, pri VOP by zarobili tisícky občanov, ktoré by sa zapojili. Kollár poukázal aj na ďalšie pozitíva VOP oproti PPP, zároveň upozornil, že projekt VOP je v zahraničí odskúšaný. "Len si spomeňte na asi tri roky dozadu. Česká republika takéto vládne dlhopisy umiestnené maloobchodným spôsobom pre občanov úspešne emitovala. Tak nechajme zarobiť ľuďom," vyhlásil.

 

Výstavba novej nemocnice v Bratislave by si mala pravdepodobne vyžiadať 120 miliónov eur, na vybavenie prístrojmi a informačno-komunikačnými technológiami bude treba ďalších asi 45 miliónov eur. Jej skolaudovanie a spustenie do prevádzky sa plánuje na rok 2018, čo je neskôr, ako uvádzali prvotné plány.

 

Projekt sa má realizovať formou PPP projektu. Ministerstvo už spustilo verejné obstarávanie na výber partnera na výstavbu, financovanie, 30-ročnú prevádzku a údržbu novej nemocnice. Projekt obstaráva prostredníctvom súťažného dialógu. Celkovú cenu zákazky rezort odhadol na 6,3 miliardy eur. Táto suma neobsahuje len predpokladané investície na výstavbu, ale predstavuje i celkový súhrn ročných výnosov súkromného partnera počas 30-ročnej prevádzky. Štát si ponecháva opciu na spolufinancovanie investičných nákladov a majetkovú účasť v nemocnici.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies