Kolíková žiadala o podporu mestských súdov, Kollár však návrh kritizuje

NETKY.SK • 17 Február 2022, 13:14 • 2 min
Kolíková žiadala o podporu mestských súdov, Kollár však návrh kritizuje

BRATISLAVA - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vyzvala a požiadala poslancov Národnej rady (NR) SR o podporu zriadenia mestských súdov v Bratislave a Košiciach. Návrhy sú súčasťou reformy súdnej mapy, podľa Kolíkovej sú jej kľúčovou časťou a ich cieľom je zefektívniť justíciu.

slovakia

left justify in out

Krátko pred hlasovaním vyzvala zákonodarcov, aby umožnili diskusiu v druhom čítaní, kde je ochotná rokovať o všetkom. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) podotkol, že sudcovia síce potrebujú nové budovy, no najmä nové počítače, a že nepotrebujú rušiť súdy. 

 

„Nie je pravda, že by to mohlo viesť k predlžovaniu konaní," vyhlásila Kolíková s tým, že aj vďaka zriadeniu mestských súdov sa vytvára priestor pre modernú justíciu. Dodala, že sa urýchlia konania a odbúrajú prieťahy. Poukázala na množstvo agendy na súdoch v Bratislave, návrh podľa nej vyrieši nerovné zaťaženie sudcov a umožní plne využiť ich špecializáciu. Podčiarkla, že zmeny sú aj súčasťou záväznej časti plánu obnovy. Vyzvala poslancov, aby aspoň umožnili diskusiu v druhom čítaní.

 

img

 

Kollár pripomenul, že sudcovia síce potrebujú klimatizáciu, ale v prvom rade nové počítače. Hlavne podľa neho nepotrebujú rušiť súdy. Vyzval ministerku, aby vyšla pred budovu NR SR a pozrela sa na protesty zamestnancov súdov. Má si vypočuť výhrady predsedov súdov a zistiť, či nájde súlad s jej návrhmi. Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský dodal, že len na budovy súdov má ísť 208 miliónov eur. Zaujíma ho, koľko z toho pôjde na budovu v Bratislave vzhľadom na trh s nehnuteľnosťami.

 

img

 

Kolíkovej návrh podľa neho nie je nič iné "len realitný biznis a developerský projekt". Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová nesúhlasí s Kollárovým vystúpením. Podčiarkla, že cieľom reformy súdnictva je zlepšenie jeho stavu.

 

„Mrzí ma, že všetci tu otáčate, akoby išlo len o peniaze, tie sú len bonusom," podotkla s tým, že dnešný justičný systém nie je funkčný a treba ho zmeniť. Súdna mapa je podľa jej slov o tom, že sa má rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodovať pre ľudí.

 

Prečítajte si: Tibor Gašpar konečne prehovoril. Nevylúčil návrat do politiky!

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies