Kedy vás ohrozuje zvýšená teplota? Toto by ste mali vedieť!

NETKY.SK • 19 Marec 2022, 10:00 • 2 min
Kedy vás  ohrozuje zvýšená teplota? Toto by ste mali vedieť!

BRATISLAVA - Zvýšená teplota nám signalizuje, že niečo nie je v poriadku a s najväčšou pravdepodobnosťou sa na nás „prilepila“ nejaká infekcia – či už bakteriálneho alebo vírusového pôvodu.

slovakia

left justify in out

Zvýšená teplota alebo horúčka sama o sebe nie je ochorením. Funguje ako obranná reakcia nášho imunitného systému, ktorý nám takto hlási, že niečo nie je v poriadku.

 

Zvýšená teplota môže sprevádzať aj iné ochorenia, napríklad autoimunitné, onkologické, či ochorenia štítnej žľazy a môže sa objaviť aj ako sprievodný jav očkovania. Naše telo môže reagovať zvýšenou teplotou aj ako dôsledok teploty vonkajšieho prostredia (úpal) a tiež v súvislosti s užívaním niektorých liekov, či poškodením termoregulačného centra v hypotalame, vplyvom úrazu alebo cievnej mozgovej príhody.

 

img

 

Aká je správna teplota ľudského tela? Aký je rozdiel medzi zvýšenou teplotou a horúčkou?

 

Priemerná teplota sa pohybuje v rozmedzí od 35,5 stupňov Celzia do 37 +/-. Akonáhle nám teplota vystúpi nad 37 stupňov Celzia, mali by sme spozornieť, pretože ide o zvýšenú teplotu. Nad 38 stupňov Celzia má naše telo horúčku (subrefíliu). Nebezpečenstvo nám reálne hrozí pri horúčke nad 39 stupňov Celzia a ak teplomer ukáže 40 (hyperpyrexia), volajte si pohotovosť.

 

„Telesnú teplotu nášho tela ovplyvňujú viaceré faktory, nie je konštantná a mení sa fyziologicky počas dňa, v súvislosti s jedlom, pohybovou aktivitou, či hormonálnymi zmenami. Priemerná teplota dospelého človeka je od 36,8 +/- 0,4 C., „ hovorí MUDr. Diana Baranová, všeobecná lekárka pre dospelých.

 

img

 

Zvýšená teplota nie je príjemná, pretože ju sprevádzajú únava, bolesť kĺbov, svalov, hlavy, či nechutenstvo, no je pre náš organizmus prospešná. Patrí medzi prirodzené obranné mechanizmy, pomáha imunitnému systému pracovať rýchlejšie a efektívnejšie, výrazne stimuluje tvorbu protilátok, dochádza počas nej k rýchlemu deleniu špecifických buniek imunitného systému, obmedzuje rast a delenie mikroorganizmov.

 

„Aj z týchto dôvodov nie je najvhodnejšie snažiť sa za každú cenu znižovať len mierne zvýšenú teplotu liekmi alebo fyzikálne. Do hodnoty 38 stupňov Celzia úplne stačí zvýšiť príjem tekutín, vetrať miestnosť, zachovať pokojový režim a zabezpečiť si len ľahké oblečenie a prikrývku,“ odporúča MUDr. Diana Baranová.

 

Zvýšená teplota ako reakcia na očkovanie

 

Úlohou vakcíny je pôsobiť na organizmus a vyvolať v ňom odpoveď imunitného systému, ktorou sa naučí rozpoznávať škodlivého pôvodcu infekčného ochorenia a brániť sa mu. Niektoré reakcie organizmu môžeme považovať za prirodzené (fyziologické), pretože vyplývajú z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok. Za prirodzené ich môžeme považovať vtedy, ak nemajú veľkú intenzitu, a ich ťažké vystupňované formy považujeme za prejav nechcenej nadmernej retrogenity vakcíny. (Zdroj: www.sukl.sk)

 

Keď zvýšená teplota prejde do horúčky

 

Pri dlhšom trvaní a tiež pri prudkom výstupe teploty, pôsobí horúčka na ľudský organizmus nepriaznivo a zaťažuje ho. Dochádza k zrýchleniu bazálneho metabolizmu, zaťažuje obehový systém, vrátane srdca a nároky na kyslík sú vyššie. Zároveň v tele dochádza k strate vody, soli a základných živín a pri dlhšom trvaní horúčky a nedostatočnom pitnom režime, hrozí dehydratácia.  

 

img

 

„Vo všeobecnosti platí, že starší, oslabení ľudia, môžu prekonávať ťažšiu infekciu aj len s miernym zvýšením teploty, pričom, naopak, malé deti, reagujú vysokou teplotou aj na menej závažné infekcie. U malých detí môže vysoká horúčka a najmä jej rýchle a prudké zvýšenie, spôsobiť febrilné kŕče. Najčastejšie sa objavujú u detí od 9 mesiacov do 3 rokov, vo väčšine prípadov nie sú závažné, môžu trvať len krátko (niekoľko sekúnd až 2 – 3 minúty) a 24 hodín sa nezopakujú. Komplikované febrilné kŕče trvajú dlhšie, sú asymetrické, môžu sa zopakovať a dieťatko sa z nich zotavuje dlhšie,“ hovorí MUDr. Diana Baranová.

 

Akú prevenciu zvoliť pred febrilnými kŕčmi?

Najlepšou prevenciou pred febrilnými kŕčami je nedopustiť, aby teplota vystúpila nad 39 stupňov.

 

„Pri horúčke nad 38 stupňov je vhodné podať antipyretikum. Ak je teplota nad 39 stupňov, pomôcť môže fyzikálne ochladzovanie, zábaly alebo aj vlažná sprcha a Diazepam. Fyzikálne znižovanie teploty, ako sú zábal či vlažná sprcha, nie sú vhodné pri triaške či studených končatinách, vtedy totiž teplota ešte stúpa,“  hovorí MUDr. Diana Baranová.

 

Kedy si volať sanitku?

 

Ak vás silno bolí hlava, ťažko sa vám dýcha a máte bolesti na hrudníku, môže byť horúčka sprievodným javom infarktu myokardu. V prípade, že sa objavia halucinácie, záchvaty, precitlivelosť na svetlo, výsev na pokožke, ktorý ani pod tlakom nezmizne, môže ísť o jeden z príznakov meringitídy. 

 

img

 

„Pri akýchkoľvek pochybnostiach je namieste kontaktovať lekára – rýchlu lekársku pomoc. Pri horúčke nad 40 stupňov Celzia, ktorá neklesá ani po zábaloch, či opakovanom podaní liekov, u malých detí, v prípade že febrilné kŕče trvajú dlhšie alebo sa opakujú, je namieste si okamžite volať lekársku pomoc,“ dodáva MUDr. Diana Baranová.

 

Ako a kde si merať teplotu?

 

Správne a presné meranie telesnej teploty je veľmi dôležité z hľadiska prístupu k liečbe. Najdôležitejšie je si vybrať správny teplomer a najvhodnejšie miesto na meranie. V dnešnej dobe sú dostupné rôzne typy teplomerov a nad ich výberom a spôsobom merania je vhodné uvažovať aj napríklad podľa veku, v ktorom bude daný teplomer najčastejšie používaný.

 

Rektálne:

 

Najspoľahlivejšie meranie vnútornej teploty je možné získať vložením teplomera do konečníka (rektálne meranie). Toto meranie je presné a má malý rozptyl výsledkov. Vyskúšajte napríklad Smart teplomer Omron Eco Temp Intelli IT, čo je inteligentný teplomer, ktorý vám pomôže presne merať vašu telesnú teplotu. Od prvého okamihu, keď spozorujete zmenu telesnej teploty, začnite teplotu pravidelne kontrolovať a uložte si jednotlivé hodnoty do svojho smartphonu pomocou aplikácie OMRON connect techológiou soundwave – prenos údajov zvukom. Každé meranie vám pomôže sledovať, ako sa vyvíja horúčka, a aplikácia OMRON connect uľahčuje zdieľanie týchto informácií so svojím lekárom. Pri detičkách je vhodné použiť teplomer s bezpečnou špičkou OMRON Temp Smart

 

img

 

Orálne:

 

Orálne meranie môže byť vykonané ako lícne meranie (pri líci) alebo ako pod jazykové meranie (pod jazykom). Výsledky oboch meraní sú voči výsledkom rektálneho merania nižšie približne o 0,3°C – 0,8°C, pričom pod jazykové meranie je vhodnejšie ako lícne meranie.

 

V podpazuší:

 

Klinické meranie povrchovej telesnej teploty sa v praxi meria v podpazuší (podpažné meranie) alebo v slabine. V oboch prípadoch je príslušná končatina pritlačená k telu, aby sa zamedzilo ovplyvňovaniu merania okolitou teplotou. Takého meranie je však úspešné len v obmedzených prípadoch a ich nevýhodou je dlhý čas merania. U dospelých je hodnota podpazušného merania voči rektálnemu meraniu nižšia približne o 0,5°C až 1,5°C! U detí sú tieto rozdiely v porovnaní s rektálnym meraním omnoho menšie. V tomto prípade použitia, je vhodné čas merania predĺžiť nad rámec zapípania teplomera, aj o 2 – 3 minúty.

 

Meranie bezkontaktným teplomerom

 

img

 

Je to najrýchlejší, najšetrnejší, najmodernejší a medzi ľuďmi rôznych vekových kategórii v súčasnosti asi najobľúbenejší spôsob, avšak je potrebné dodržiavať pri ňom niektoré dôležité zásady.

 

Pred začatím merania je vhodné nechať teplomer pri izbovej teplote aspoň po dobu 10 minút, meraný človek by mal byť tiež v interiéri. Pokožka v mieste merania by mala byť bez potu. Ideálne je umiestniť teplomer do stredu čela, vo vzdialenosti 2-3 cm od čela, človek by počas merania nemal pohybovať hlavou ani teplomerom. Teplomer OMRON Gentle Temp 720 je čelový bezdotykový teplomer pre pohodlné, presné a rýchle meranie telesnej teploty z čela. Je jednoducho čitateľný aj v noci, má totiž podsvietený displej.

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ Čo robiť, aby nám nezlyhali obličky?

 

Aké sú presné merania teploty?

 

V zásade je potrebné určiť rozdiel medzi technickou presnosťou samotného teplomera a klinickej presnosti miesta merania teploty. Kaliber je stanovený pri ideálnych podmienkach, aby sa zabezpečila kvalita nástroja berúc ohľad na technické normy. Teplomery s presnosťou +/- 0,1°C sú považované za prvotriedne teplomery. Užívateľ si už nemusí popliesť technickú presnosť s presnosťou použitia. Uvedené rozdiely telesných teplôt sú závislé od miesta a času merania a sú spôsobené fyziologickými príčinami a nie nesprávnou funkciou teplomera. Správnym aplikovaním teplomera sa môže jeho presnosť významne zvýšiť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies