KDH chce meniť pravidlá výplaty vdovskej a vdoveckej penzie

NETKY.SK • 26 Február 2015, 10:03 • 2 min
KDH chce meniť pravidlá výplaty vdovskej a vdoveckej penzie

BRATISLAVA - Poslanci za KDH Monika Gibalová, Martin Fronc a Marián Kvasnička predložili do parlamentu návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorou chcú odstrániť rozdielny prístup pri priznávaní nároku na vdovský a vdovecký dôchodok a upraviť pravidlá výplaty týchto dôchodkov.

slovakia

left justify in out

Navrhujú, aby mala vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku aj po roku od smrti manžela, ak je invalidná pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 50 % namiesto v súčasnosti platných 70 %.


Opoziční poslanci súčasne žiadajú vypustiť podmienku nároku na výplatu vdovského dôchodku aj po roku od smrti manžela pre tie vdovy, ktoré vychovali aspoň tri deti. Namiesto toho navrhujú, aby mali vdovy nárok na výplatu vdovského dôchodku aj po jednom roku od smrti manžela, ak vychovali aspoň jedno dieťa a dovŕšili vek 52 rokov. Rovnaké pravidlá by sa uplatňovali aj pri posudzovaní nároku na vyplácanie vdoveckej penzie vdovcovi.


"Kompenzácia straty príjmu sa u postihnutej osoby po strate manžela primerane zvyšuje," uviedli poslanci za KDH k svojmu návrhu. Podľa nich je preukázateľné, že citlivosť štátu k takto postihnutej osobe nemôže determinovať sociálne inžinierstvo, ani argumentácia nepriaznivého dopadu na verejné financie. Určenie vekovej hranice 52 rokov pri vychovaní jedného dieťaťa má podľa poslancov svoj dôvod, čo potvrdzujú aj štatistické údaje upozorňujúce na kategóriu znevýhodnených uchádzačov na trhu práce.


"Ak zákonodarca v roku 2006, tri roky po účinnosti zákona o sociálnom poistení, rozšíril podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku na dve kategórie vdov (ak vdova vychovala aspoň tri deti, alebo dovŕšila vek 52 rokov a vychovala aspoň dve deti) a mal v úmysle kompenzovať stratu príjmu pre vdovy, pravdepodobne balansoval medzi fiškálnymi možnosťami a akceptáciou priemernej solidarity s pozostalou manželkou alebo manželom," uviedli poslanci za KDH.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies