Karabín bol čestný človek, pripomínajú sudcovia zo ZOJ

NETKY.SK • 1 September 2015, 12:32 • 2 min
Karabín bol čestný človek, pripomínajú sudcovia zo ZOJ

BRATISLAVA - Zosnulý sudca Najvyššieho súdu Milan Karabín bol človek, ktorého príklad je hodný nasledovania. V smútočnom vyhlásení k náhlemu úmrtiu Karabína to uvádzajú sudcovia zo združenia Za otvorenú justíciu.

slovakia

left justify in out

"Vo verejnosti bol známy najmä ako bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a dlhoročný odborník na trestné právo. Pre nás bol najmä blízky, priamy a čestný človek. Bol zakladateľom združenia Sudcovia 'Za otvorenú justíciu' a celý život zasvätil súdnictvu," pripomína sa v smútočnom vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla prezidentka združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ) Katarína Javorčíková.


O čistotu a dôveryhodnosť súdnictva sa Milan Karabín podľa ZOJ snažil ako sudca svojou prácou, aj ako vysoký súdny funkcionár presadzovaním etických princípov. "Otvorene kritizoval pomery v súdnictve aj v čase, keď to ohrozovalo jeho sudcovskú kariéru. Spolu sme prežívali chvíle, ktoré bytostne pociťoval ako nespravodlivé prenasledovanie reformných sudcov a ktoré nás spojili do snahy o zmenu slovenskej justície," pripomína ZOJ. Podľa združenia Sudcovia "Za otvorenú justíciu" v osobe Milana Karabína "od nás odišiel človek, ktorý na tomto svete zanechal stopy hodné nasledovania", za čo mu úprimne ďakujú a skláňajú sa s úctou pred jeho pamiatkou.

 

Sudca Najvyššieho súdu a jeho bývalý predseda v rokoch 1996 až 1997 a 2003 až 2008 Milan Karabín zomrel na dovolenke v Turecku. Dostal infarkt počas plávania v mori a utopil sa. Informovali o tom Denník N a portál tvnoviny.sk. Karabín pracoval v senáte s Jurajom Klimentom a Petrom Szabom. Od dnes je v tomto senáte po zmene rozvrhu práce na súde aj Štefan Harabin. Karabín by sa dožil 21. septembra 66 rokov. Ku koncu roku plánoval odísť do dôchodku.


"Emeritný predseda Najvyššieho súdu pán Milan Karabín bol prototypom slušného a čestného sudcu, ktorý za každých okolností presadzoval idey spravodlivosti pre všetkých rovnako. Svetlé stránky rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu budú navždy spojené s jeho menom. Česť jeho pamiatke!" - napísal Denníku N predseda senátu Kliment.


K úmrtiu Karabína sa vyjadril aj prezident SR Andrej Kiska a kondoloval najbližším náhle zosnulého sudcu Najvyššieho súdu. "Milan Karabín bol vzorom čestného sudcu, predstaviteľom slušného, poctivého súdnictva, o ktoré sa na Slovensku tak veľmi snažíme," povedal prezident dnes na záver svojho príhovoru k Dňu Ústavy SR.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies