Juncker je zo situácie s brexitom znechutený, neočakáva, že ďalšie stretnutie bude produktívne

NETKY.SK • 20 Február 2019, 06:44 • 2 min
Juncker je zo situácie s brexitom znechutený, neočakáva, že ďalšie stretnutie bude produktívne

BERLÍN - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že od stredajšieho stretnutia s britskou premiérkou Theresou Mayovou ohľadom tzv. brexitu neočakáva produktívnu diskusiu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Stretávam sa s pani Mayovou zajtra večer, avšak nezaznamenal som dostatočný pokrok na to, aby som mohol očakávať produktívnu diskusiu," vyhlásil Juncker pred novinármi v nemeckom meste Stuttgart. Dodal ďalej, že nevie, s akým návrhom Mayová príde na stretnutie, avšak ani po dvoch rokoch rokovaní nevie, "čo britskí priatelia chcú", keďže "v britskom parlamente je vždy iba väčšina proti niečomu a nikdy nie väčšina za niečo".

 

img

 

Mayová sa zatiaľ neúspešne usiluje o posun v rokovaniach s EÚ s cieľom dosiahnuť novú dohodu o vystúpení Británie z Únie v podobe, ktorá by bola prijateľná aj pre britský parlament. Junckerov hovorca Margaritis Schinas však v tejto súvislosti v utorok vyhlásil, že "európska dvadsaťsedmička (EU27) nebude dohodu o brexite znova otvárať".

 

Britskí zákonodarcovia nepodporili v januári dohodu o brexite, ktorú s Úniou vyrokovala britská premiérka Mayová. EÚ však už viackrát dala dôrazne najavo, že o dohode nemieni znovu rokovať.

 

img

 

Kameňom úrazu je časť dohody známa ako írska poistka - opatrenie, ktoré má po brexite zaručiť otvorenú hranicu s Írskom. Britskí zákonodarcovia minulý mesiac v hlasovaní schválili dodatok, ktorý zaväzuje vládu, aby o poistke znovu rokovala. Avšak v rokovaniach Británie a EÚ o tejto téme nastal iba slabý pokrok.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies