Je treba Smeru niečo vyčítať? Podľa politológa postupoval svojho času rovnako aj Matovič

NETKY.SK • 6 Jún 2021, 16:13 • 2 min
Je treba Smeru niečo vyčítať? Podľa politológa postupoval svojho času rovnako aj Matovič

BRATISLAVA - Strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) sa zhostila opozičnej politiky veľmi aktívne a je najviditeľnejšou opozičnou politickou stranou súčasnosti.

slovakia

left justify in out

Ďalšie opozičné strany nedokážu pretláčať vlastné témy rovnako efektívne a na aktuálne problémy koalície reagujú menej razantne a v porovnaní so stranou Smer-SD neskôr. Uviedol to politológ Gabriel Eštok z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

 

img

 

Spôsob tvorby opozičnej politiky predstaviteľov Smeru-SD sa podľa neho výrazne podobá na štýl vedenia opozičnej politiky Igora Matoviča (OĽaNO), je rovnako agresívna, ide na hranu, niekedy až za hranice elementárnej slušnosti.

"Predstavitelia strany Smer-SD súčasnej vládnej koalícii v plnej miere oplácajú ich nedávny vlastný chlebík v čase ich pôsobenia v opozičných kreslách. Frekvencia mediálnych výstupov je veľmi vysoká a dopĺňaná vizuálnymi nástrojmi," zhodnotil politológ.

 

Táto politika podľa jeho slov prináša významné politické body. Zároveň to považuje za dobrú správu pre samotnú stranu, nie však pre úroveň politickej kultúry a kvalitu obsahu slovenskej politiky.

 

img


Za najvýraznejšiu tvár súčasnej opozície označil Eštok lídra Smeru-SD Roberta Fica.

 

"Pritom len pred pár rokmi sa zdalo, že už výraznejšej politickej aktivity, ktorá by mohla byť úspešná, schopný nebude. Dnes však vidíme inú tvár Roberta Fica. V polohe opozičného politika akoby chytil druhý dych. Je opäť na obraze," myslí si politológ.

 

Fico bol podľa neho v diskusiách vždy rétoricky silným aktérom, s novou chuťou sa vrátila aj jeho ochota ísť tiež do diskusných súbojov. "Experimentuje aj s novými médiami, kde je však už menej autentický. V tomto priestore ho však dokážu zastúpiť, čo do rozsahu publika a dosahu výstupov, jeho ďalší stranícki kolegovia," doplnil.

 

img


Smer-SD sa podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus z polovice mája dostal už na tretie miesto a predbehol aj vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

 

HLAS-SD je vo volebných prieskumoch stále na čele, Smer už predbehol OĽaNO!

 

Eštok poukázal na fakt, že sa opäť potvrdzuje verejne známa zjednodušená politologická poučka o tom, že zväčša dochádza k poklesu popularity pre strany, ktoré sú vo vláde a "nesú bremeno" tvorby politiky a jej neúspechov.

 

img

 

"Na druhej strane je pre opozičné politické strany jednoduchšie popularitu získavať, pretože môžu stavať na nespokojnosti verejnosti, poukazovať na chyby, sľubovať nemožné a neniesť za to žiadnu politickú zodpovednosť," uzavrel politológ.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies