Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu

NETKY.SK • 9 November 2019, 11:50 • 2 min
Jaskyňa Domica bude slúžiť aj na speleoterapiu

BRATISLAVA - Jaskyňa Domica rozšíri ponuku svojich služieb o speleoterapiu. Umožní to nový slovensko-maďarský projekt, ktorý na Slovensku zastrešuje Štátna ochrana prírody (ŠOP) a Správa slovenských jaskýň.

slovakia

left justify in out

Projekt s názvom Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Slovenského a Aggtelekského krasu umožní alergikom a pacientom s dýchacími chorobami využiť prírodnú formu liečby priamo v jaskyni. Cieľom je aj zvýšenie návštevnosti okolia Domice i celého regiónu. Okrem jaskyne Domica pri Kečove (okr. Rožňava), sa projekt uskutočňuje aj v maďarských jaskyniach Baradla a Béke. Na svojej stránke o tom informovala ŠOP.

„My sme sa v Domici rozhodli dobudovať miestnosť, takzvanú Liečebňu. Celkové náklady za slovenskú stranu boli 311-tisíc eur, z maďarskej až 1,5 milióna eur. Naši južní susedia spoza hraníc museli vybudovať úplne nový liečebný priestor,” uviedol Ľudovít Gaál zo Správy slovenských jaskýň. V Domici bude na speleoterapiu slúžiť bočná časť jaskyne, ktorá nie je súčasťou návštevnej trasy. Výhodou podľa Gaála je, že má samostatný vchod, pretože do nej vedie umelá štôlňa nevyužívaná od 60. rokov. Vtedy slúžila na výstup návštevníkov, ktorí absolvovali 500-metrovú plavbu v člnoch po jaskyni, čo už možné nie je, pretože v jaskyni poklesla hladina vody. Projekt tiež zahŕňa úpravu vstupnej budovy do Domice, vybudovanie prístupovej cesty k vchodu do štôlne a obnova jej elektrifikácie, ako aj postavenie dreveného domčeka pri jej vchode.

Speleoterapia v Domici sa môže začať, až keď odborníci preskúmajú počas troch rokov mikroklímu celého priestoru. Súčasťou prieskumu budú aj skúšobní pacienti, ktorí do skúšobnej prevádzky prídu už teraz v novembri a na jar 2020. „Po júni 2020 požiadame príslušné orgány o povolenie na úplnú prevádzku,“ informoval Gaál. Speleoterapiu v Domici bude možné absolvovať aj mimo turistickej sezóny, keďže práve vtedy je vzduch v jaskyniach najčistejší. Kapacita pacientov na maďarskej strane bude 60 ľudí v jaskyni Béke a ďalších 30 v Baradle. Na slovenskej strane sa môže naraz liečiť 20 pacientov.

Speleoterapia je liečebná metóda, pri ktorej sa využívajú blahodarné účinky jaskýň na horné dýchacie cesty. Jaskyne podľa odborníkov obsahujú aerosól, teda drobné vodné kvapôčky s vysokým percentom vápnika a horčíka. Lieči prípadne zmierňuje chronické alebo alergické choroby dýchacích orgánov.

Jaskynný systém Domica – Baradla je dlhý 29,2 kilometrov. Pozostáva z troch jaskýň – Domica, Baradla a Béke.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies