Jaroslaw Kaczyňski sa vyjadril k vystúpeniu Poľska z EÚ

NETKY.SK • 16 Október 2021, 14:42 • 3 min
Jaroslaw Kaczyňski sa vyjadril k vystúpeniu Poľska z EÚ

VARŠAVA - Predstaviteľ strany PiS stojí za tým, aby Poľsko zostalo suverénnou krajinou.

slovakia

left justify in out

Poľsko nemá v úmysle opustiť Európsku úniu, uviedol v sobotu šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski. Správy o tzv. polexite označil za falošné (fake news), ktoré šíri opozícia. Informovala o tom agentúra PAP.

 

img

 

Kaczyňski, ktorého považujú za najvplyvnejšieho poľského politika, povedal, že je jednoznačne proti myšlienke vystúpenia Poľska z EÚ, hoci je za to, aby Poľsko zostalo suverénnou krajinou.

 

K téme: Poliaci sa nedajú. Ústavný súd poslal EÚ jasný odkaz

 

Uviedol to v nadväznosti na kontroverzný verdikt poľského Ústavného súdu, ktorý vyvolal kritiku, že vládna strana PiS vedie krajinu k prípadnému odchodu z EÚ. Ústavný súd minulý týždeň rozhodol, že niektoré články zmlúv s Európskou úniou nie sú v súlade s poľskou ústavou. Členstvo krajiny v EÚ a ratifikovanie príslušných zmlúv podľa súdu neznamená, že súdne orgány EÚ by mali mať zvrchovanú moc nad Poľskom.

 

img

 

Pokiaľ ide o finančné prostriedky EÚ, ktoré má Poľsko dostať, podľa Kaczyňského sa nie je čoho báť. "Tieto peniaze patria nám, skôr či neskôr ich dostaneme," dodal v rozhovore pre súkromnú rozhlasovú stanicu RMF FM.

 

Prečítajte si tiež: Poliaci schválili rázny krok na zastavenie migrantov. Inšpiroval ich Trump?

 

Kritici tvrdia, že verdikt Ústavného súdu, kde je mnoho sudcov lojálnych úradujúcej vláde, je možné vnímať ako odmietnutie hodnôt EÚ a môže viesť k polexitu, teda nútenému odchodu Poľska z Únie. Varšava a Brusel sa sporia v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú predstavila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Brusel upozornil, že reforma ohrozuje demokraciu v krajine.

 

Kaczyňski nedávno informoval, že začiatkom budúceho roka odstúpi z postu vicepremiéra. Chce sa viac venovať funkcii šéfa strany. V súčasnosti sa totiž v jej sídle objavuje najviac raz za týždeň, čo je podľa neho veľmi málo. 

 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies