Jaroslav Naď: „V prípade núdze sme pripravení prijať utečencov z Ukrajiny."

NETKY.SK • 17 Február 2022, 05:59 • 3 min
Jaroslav Naď: „V prípade núdze sme pripravení prijať utečencov z Ukrajiny."

BRUSEL - Slovensko je v prípade zhoršenia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a vypuknutia vojny pripravené hostiť vojnových utečencov z Ukrajiny. V stredu to v rámci zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli pre TASR potvrdil minister obrany SR Jaroslav Naď

slovakia

left justify in out

Rumunsko, Poľsko, Maďarsko a ďalšie krajiny susediace s Ukrajinou, ktoré sú zároveň členmi Severoatlantickej aliancie, už vyhlásili, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu sú pripravené prijať ukrajinských utečencov.

 

img

 

Na otázku, či je aj Slovensko ako priamy sused Ukrajiny, rovnako pripravené zhostiť sa tejto úlohy, minister obrany odpovedal, že Slovenská republika sa na túto možnosť pripravuje od vlaňajšieho októbra.

 

img

 

„Pripravujeme sa na to, že môže nastať situácia, keď príde na naše územie veľký počet utečencov z Ukrajiny. Chcem upozorniť, že v prípade, keby nastala taká situácia, tak to nie sú utečenci ekonomickí, migranti, ale vojnoví utečenci," vysvetlil Naď.

 

 

Spresnil, že je samozrejmé, že by sa Slovensko o nich adekvátne postaralo. 

 

„Mali by sme to logisticky zabezpečené a aj bezpečnostne zaistené," opísal situáciu. Podľa jeho slov by to ani politicky nemal byť na Slovensku problém, lebo v takýchto prípadoch je "našou povinnosťou" sa o utečencov postarať. „Ale pevne všetci veríme, že k takej situácii nedôjde a že tá situácia sa vyrieši diplomaticky a politicky, a nie vojensky," uviedol s odkazom na napätie na ukrajinsko-ruských hraniciach.

 

Prečítajte si: Slovensko pošle Ukrajine vybavenie za 1,7 milióna eur
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies