Japonský premiér zvažuje návštevu Ruska v záujme urýchlenia rokovaní o mieri

NETKY.SK • 20 December 2016, 10:58 • 2 min
Japonský premiér zvažuje návštevu Ruska v záujme urýchlenia rokovaní o mieri

TOKIO - Japonský premiér Šinzó Abe dnes povedal, že v záujme urýchlenia rokovaní o vyriešení územného sporu a uzavretia mierovej zmluvy dúfa začiatkom budúceho roka v návštevu Ruska.

slovakia

left justify in out

Abe a Putin rokovali minulý týždeň dva dni v Japonsku a dohodli sa na posilnení spoločného hospodárskeho rozvoja štyroch ostrovov, ktoré sú jadrom dlhodobého územného sporu medzi oboma krajinami.

 

Na rokovaniach však dosiahli iba malý pokrok v tomto územnom spore. Japonsko si robí nároky na štyri sporné Južné Kurilské ostrovy, ktoré sú administratívne spravované Ruskom a Japonci ich nazývajú Severné teritóriá. Ostrovy ležia na sever od japonského ostrova Hokkaidó.

 

Tento spor zabránil Japonsku a Rusku uzavrieť po druhej svetovej vojne mierovú zmluvu.

 

"Posilnenie hospodárskych vzťahov... je skratkou k podpísaniu mierovej zmluvy," povedal Abe v prejave k japonským podnikateľom. "Ak sa (spoločné aktivity) uskutočnia, Japonci by mohli často navštevovať tieto ostrovy a žiť tam, a s dôverou by sme z nich mohli urobiť miesto spolunažívania, a nie konfrontácie," citovala Abeho agentúra DPA.

 

Sovietski vojaci sa zmocnili spornej štvorice ostrovov v roku 1945 po tom, ako Japonsko po svojej porážke v druhej svetovej vojne pristúpilo na podmienky postupimskej dohody.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies